CoolRunning Australia - The independent Australian website for runners by runners
Help make CoolRunning better!


Main menu

Site Info

Affiliates

 

Australian Open Track and Field Championships, Sydney

Australian Open Track and Field Championships, Sydney

Held 24-27 February 2000, Stadium Australia, Sydney, NSW
Check out some of the news reports here

Complete Results

(Note: wind readings have been corrected)

Open Men    100m    Round 1      1/10    Wind:+2.1
  1  Wohlsen, Darryl (QAS)                     10.48
  2  Nyambrk, Watson (MAS)                     10.66
  3  Waring, Andrew (NSW)                      10.74
  4  Munnery, Stephen (NSW)                    10.89
  5  Kensley, Carl (VIC)                       10.94
  6  Muray, John (INA)                         10.94
  7  Jones, Clayton (NSW)                      11.00
  8  Medlicott, Robert (NSW)                   11.01
  9  De Aranjo, Carlos (VIC)                   11.08

Open Men    100m    Round 1      2/10    Wind:+0.3
  1  di Bella, Paul (QAS)                      10.47
  2  Basil, Adam (VIS)                         10.52
  3  Rowan, Ashley (VIC)                       10.69
  4  Davies, Troy (NSW)                        10.77
  5  McNicol, Brad (NSW)                       10.93
  6  Koula, Tolutau (NSW)                      10.96
  7  Seremet, Antonio (NSW)                    11.13
  8  Kelleher, Paul (NSW)                      11.20
  9  Sunarno, Sport (MAS)                      11.35

Open Men    100m    Round 1      3/10    Wind:+0.1
  1  Hunter, Gavin (QAS)                       10.48
  2  Brimacombe, Stephen (VIS)                 10.64
  3  Subakir, Subakir (INA)                    10.82
  4  Wheeldon, Marc (NSW)                      10.85
  5  Matthews, Tim (VIS)                       10.96
  6  Birgan, Pat (QLD)                         11.01
  7  Nakanelua, Kelsey (ASA)                   11.02
  8  Potter, Benjamin (NZL)                    11.06

Open Men    100m    Round 1      4/10    Wind:-3.3
  1  Baxter, David (VIS)                       10.73
  2  Hollands, Shem (NSW)                      11.00
  3  Carr, Nathanial (QAS)                     11.07
  4  Manu, Misili (NZL)                        11.20
  5  Quintana, Leo (NSW)                       11.28
  6  O'Connor, Michael (NZL)                   11.45
  7  Baker, Tom (SAU)                          11.46
  8  Adolf, Christopher (PLW)                  11.48
  9  Trew, William (NZL)                       11.82

Open Men    100m    Round 1      5/10    Wind:+1.5
  1  Shirvington, Matt (NIS)                   10.32
  2  Witnish, Ryan (VIC)                       10.80
  3  Tan, Kok Lim (MAS)                        10.82
  4  Varcoe, Raymon (NSW)                      10.82
  5  la Rosa, Mario (QLD)                      10.94
  6  Warden, Steven (VIC)                      11.16
  7  Braund, Scott (NSW)                       11.25
  8  Balkin, Gerard (NSW)                      11.38
  9  Llamas, Jose (NSW)                        11.58

Open Men    100m    Round 1      6/10    Wind:-0.6
  1  Johnson, Patrick (ACT)                    10.46
  2  Bresnehan, Simon (TAS)                    10.79
  3  Walsh, Peter (VIC)                        10.90
  4  Mahat, Hamberi (MAS)                      10.93
  5  Baranowski, Daniel (NSW)                  11.06
  6  Freeth, Matthew (TAS)                     11.12
  7  Orme, Andrew (NZL)                        11.14
  8  Cannizzaro, John (VIC)                    11.29
  9  Suan, Victor (MAS)                        11.52

Open Men    100m    Round 1      7/10    Wind:-0.3
  1  Donaldson, Chris (NZL)                    10.40
  2  Ito, Yoshitaka (JPN)                      10.60
  3  Vassella, Scott (NSW)                     10.71
  4  Thom, David (VIC)                         10.82
  5  Simpson, Tim (NSW)                        10.96
  6  Sharma, Vic (NSW)                         11.17
  7  Pedrana, Max (NSW)                        11.40
  8  Kedsin, Abraham (VAN)                     11.48
  9  Chodat, Lucas (NSW)                       21.97

Open Men    100m    Round 1      8/10    Wind:+0.5
  1  Noonan, Kieran (NIS)                      10.49
  2  Fraser, Braden (VIC)                      10.64
  3  Mazuka, Takahiro (JPN)                    10.73
  4  Biggs, Nigel (WAU)                        10.76
  5  Codjoe, Laud (NZL)                        10.86
  6  Roache, Mohd (ACT)                        10.99
  7  Mifsud, Bradley (QLD)                     11.13
  8  Anderson, Nathan (NSW)                    11.16
  9  Varcoe, Bill (SAU)                        11.43

Open Men    100m    Round 1      9/10    Wind:+2.3
  1  Marsh, Damien (QLD)                       10.38
  2  Crawford, Glenn (VIC)                     10.48
  3  Hadfield, Stephen (NSW)                   10.59
  4  Ibrahim, Azmi (MAS)                       10.65
  5  Mohamad, Nazmizan (MAS)                   10.76
  6  Lewis, Justin (VIC)                       10.95
  7  Crichton, Simon (SAU)                     10.99
  8  McCoy, Eric (NSW)                         11.12
  9  Levin, Richard (NSW)                      11.94

Open Men    100m    Round 1     10/10    Wind:-0.3
  1  Nketia, Augustine (NZL)                   10.44
  2  Kafri, Tomy (ISR)                         10.47
  3  Capobianco, Dean (NSW)                    10.60
  4  MacDonald, Donald (NZL)                   10.62
  5  Smith, Ross (NSW)                         10.73
  6  Dart, Adam (QLD)                          10.73
  7  Johnson, Timothy (SAU)                    11.00
  8  Stevenson, Matthew (TAS)                  11.09
  9  Okabinri, Tokunbo (NSW)                   11.36

Open Men    100m    Round 2      1/ 4    Wind:-0.6
  1  Marsh, Damien (QLD)                       10.52
  2  Baxter, David (VIS)                       10.63
  3  Wohlsen, Darryl (QAS)                     10.67
  4  Brimacombe, Stephen (VIS)                 10.73
  5  Rowan, Ashley (VIC)                       10.84
  6  MacDonald, Donald (NZL)                   10.87
  7  Bresnehan, Simon (TAS)                    10.95
  8  Waring, Andrew (NSW)                      11.04

Open Men    100m    Round 2      2/ 4    Wind:-1.8
  1  Shirvington, Matt (NIS)                   10.41
  2  Noonan, Kieran (NIS)                      10.48
  3  Hunter, Gavin (QAS)                       10.58
  4  Fraser, Braden (VIC)                      10.69
  5  Nyambrk, Watson (MAS)                     10.73
  6  Mazuka, Takahiro (JPN)                    10.77
  7  Vassella, Scott (NSW)                     10.81
  8  Ibrahim, Azmi (MAS)                       10.94

Open Men    100m    Round 2      3/ 4    Wind:+0.2
  1  Donaldson, Chris (NZL)                    10.23
  2  di Bella, Paul (QAS)                      10.34
  3  Kafri, Tomy (ISR)                         10.39
  4  Capobianco, Dean (NSW)                    10.54
  5  Ito, Yoshitaka (JPN)                      10.58
  6  Carr, Nathanial (QAS)                     10.83
  7  Witnish, Ryan (VIC)                       10.84
  8  Subakir, Subakir (INA)                    10.99

Open Men    100m    Round 2      4/ 4    Wind:+0.9
  1  Johnson, Patrick (ACT)                    10.18
  2  Basil, Adam (VIS)                         10.33
  3  Nketia, Augustine (NZL)                   10.34
  4  Crawford, Glenn (VIC)                     10.42
  5  Hadfield, Stephen (NSW)                   10.56
  6  Walsh, Peter (VIC)                        10.69
  7  Tan, Kok Lim (MAS)                        10.70
  8  Hollands, Shem (NSW)                      11.02

Open Men    100m    Semifinal    1/ 2    Wind:+1.1
  1  Shirvington, Matt (NIS)                   10.33
  2  Donaldson, Chris (NZL)                    10.36
  3  Hunter, Gavin (QAS)                       10.41
  4  Noonan, Kieran (NIS)                      10.41
  5  di Bella, Paul (QAS)                      10.43
  6  Kafri, Tomy (ISR)                         10.51
  7  Capobianco, Dean (NSW)                    10.65
  8  Fraser, Braden (VIC)                      10.67

Open Men    100m    Semifinal    2/ 2    Wind:+1.5
  1  Johnson, Patrick (ACT)                    10.20
  2  Marsh, Damien (QLD)                       10.34
  3  Baxter, David (VIS)                       10.37
  4  Basil, Adam (VIS)                         10.42
  5  Nketia, Augustine (NZL)                   10.42
  6  Crawford, Glenn (VIC)                     10.49
  7  Wohlsen, Darryl (QAS)                     10.51

Open Men    100m    Final    Wind:-0.3
  1  Shirvington, Matt (NIS)                   10.26
  2  Johnson, Patrick (ACT)                    10.32
  3  Marsh, Damien (QLD)                       10.40
  4  Donaldson, Chris (NZL)                    10.41
  5  Noonan, Kieran (NIS)                      10.42
  6  Baxter, David (VIS)                       10.49
  7  Basil, Adam (VIS)                         10.50
  8  Hunter, Gavin (QAS)                       10.53

Open Men    200m    Round 1      1/ 6    Wind:+0.9
  1  Boussombo, Antoine (GAB)                  20.86
  2  Marsh, Damien (QLD)                       20.92
  3  McManus, Andrew (NSW)                     20.99
  4  Taylor, Callum (NZL)                      21.01
  5  Subakir, Subakir (INA)                    21.90
  6  Lewis, Justin (VIC)                       22.03
  7  Hatch, Stephen (NSW)                      22.14

Open Men    200m    Round 1      2/ 6
  1  Wohlsen, Darryl (QAS)                     20.79
  2  Baxter, David (VIS)                       21.13
  3  Kafri, Tomy (ISR)                         21.32
  4  Pateman, Gene (NZL)                       21.43
  5  Muray, John (INA)                         21.84
  6  Farrell, Eugene (QLD)                     22.15
  7  la Rosa, Mario (QLD)                      22.27

Open Men    200m    Round 1      3/ 6    Wind:+0.5
  1  Johnson, Patrick (ACT)                    21.46
  2  Carr, Nathanial (QAS)                     21.49
  3  Hadfield, Stephen (NSW)                   21.54
  4  Walsh, Peter (VIC)                        21.59
  5  Bernaudo, Eugene (VIC)                    21.77
  6  Hanna, Robert (NSW)                       21.89
  7  Adolf, Christopher (PLW)                  22.53

Open Men    200m    Round 1      4/ 6    Wind:+0.6
  1  Donaldson, Chris (NZL)                    20.99
  2  Flowers, David (VIC)                      21.54
  3  Vassella, Peter (NSW)                     21.71
  4  Medlicott, Robert (NSW)                   21.86
  5  Varcoe, Raymon (NSW)                      21.88
  6  Rdechor, Conrad (PLW)                     22.95
  7  Sunarno, Sport (MAS)                      23.55

Open Men    200m    Round 1      5/ 6    Wind:-0.4
  1  Shirvington, Matt (NIS)                   21.37
  2  Bresnehan, Simon (TAS)                    21.54
  3  Onoda, Takafumi (JPN)                     21.83
  4  Galouon-Eta, Sylvain (CGO)                21.96
  5  Vassella, Scott (NSW)                     21.97
  6  Wheeldon, Marc (NSW)                      22.07
  7  Potter, Benjamin (NZL)                    22.11

Open Men    200m    Round 1      6/ 6    Wind:+1.2
  1  Mukomana, Philip (ZIM)                    21.10
  2  Mackenzie, Cameron (VIS)                  21.33
  3  Noonan, Kieran (NIS)                      21.38
  4  Simpson, Tim (NSW)                        21.93
  5  O'Connor, Michael (NZL)                   21.93
  6  Williams, Jon (QLD)                       22.36
  7  Kensley, Carl (VIC)                       22.44

Open Men    200m    Semifinal    1/ 3    Wind:-2.3
  1  Baxter, David (VIS)                       21.24
  2  Boussombo, Antoine (GAB)                  21.24
  3  Kafri, Tomy (ISR)                         21.29
  4  Shirvington, Matt (NIS)                   21.39
  5  Flowers, David (VIC)                      21.46
  6  Vassella, Peter (NSW)                     21.73
  7  Muray, John (INA)                         21.91
  8  Pateman, Gene (NZL)                       22.03

Open Men    200m    Semifinal    2/ 3    Wind:+0.9
  1  Wohlsen, Darryl (QAS)                     20.63
  2  Marsh, Damien (QLD)                       21.10
  3  McManus, Andrew (NSW)                     21.24
  4  Taylor, Callum (NZL)                      21.25
  5  Onoda, Takafumi (JPN)                     21.64
  6  Medlicott, Robert (NSW)                   22.04

Open Men    200m    Semifinal    3/ 3    Wind:+1.4
  1  Donaldson, Chris (NZL)                    20.92
  2  Carr, Nathanial (QAS)                     21.04
  3  Noonan, Kieran (NIS)                      21.06
  4  Mukomana, Philip (ZIM)                    21.18
  5  Mackenzie, Cameron (VIS)                  21.21
  6  Walsh, Peter (VIC)                        21.42
  7  Hadfield, Stephen (NSW)                   21.90

Open Men    200m    Final    Wind:+0.4
  1  Wohlsen, Darryl (QAS)                     20.64
  2  Donaldson, Chris (NZL)                    20.74
  3  Boussombo, Antoine (GAB)                  20.90
  4  Baxter, David (VIS)                       21.10
  5  Marsh, Damien (QLD)                       21.10
  6  Noonan, Kieran (NIS)                      21.22
  7  Carr, Nathanial (QAS)                     21.36
  8  Mukomana, Philip (ZIM)                    31.89

Open Men    400m    Round 1      1/ 5
  1  Jansen, Bjorn (NZL)                       47.79
  2  Jamieson, Brad (SSI)                      48.00
  3  Coull, Morgan (VIC)                       48.38
  4  McClure, Adam (QLD)                       48.55
  5  Medlicott, Robert (NSW)                   49.49
  6  Potter, Simon (NZL)                       49.94

Open Men    400m    Round 1      2/ 5
  1  Toledo, Juan (MEX)                        47.15
  2  Clarke, Justin (VIC)                      47.33
  3  Pearce, Paul (VIS)                        47.81
  4  McFarlane, Daniel (QLD)                   48.26
  5  Titcombe, Jarret (NIS)                    48.64
  6  Bailey, Shaun (TAS)                       50.77

Open Men    400m    Round 1      3/ 5
  1  Stack, Declan (WIS)                       48.30
  2  Kougellis, Jason (NIS)                    48.31
  3  Stolp, Daniel (NSW)                       48.31
  4  Rogo, Henry (NZL)                         48.76
  5  Duke, Marty (VIC)                         49.22

Open Men    400m    Round 1      4/ 5
  1  Dwyer, Patrick (NIS)                      47.82
  2  Galy, Olivier (NSW)                       48.04
  3  Flowers, David (VIC)                      48.14
  4  Booth, Anton (QLD)                        48.29
  5  King, Jeffrey (ACT)                       48.86
  6  Roman, Russel (PLW)                       49.35
  7  Rdechor, Conrad (PLW)                     50.16

Open Men    400m    Round 1      5/ 5
  1  Hill, Clinton (NSW)                       47.18
  2  Batman, Daniel (NIS)                      47.30
  3  Galouon-Eta, Sylvain (CGO)                47.58
  4  Jenkins, Travis (WIS)                     47.73
  5  Cowan, Nick (NZL)                         48.34
  6  Bailey, Scott (TAS)                       49.78
  7  Kaesler, Keith (SAU)                      52.02

Open Men    400m    Semifinal    1/ 3
  1  Jamieson, Brad (SSI)                      47.06
  2  Hill, Clinton (NSW)                       47.43
  3  McFarlane, Daniel (QLD)                   47.75
  4  Galouon-Eta, Sylvain (CGO)                47.96
  5  Stack, Declan (WIS)                       48.00
  6  Stolp, Daniel (NSW)                       48.08
  7  King, Jeffrey (ACT)                       48.68
  8  Rogo, Henry (NZL)                         49.20

Open Men    400m    Semifinal    2/ 3
  1  Dwyer, Patrick (NIS)                      46.64
  2  Jansen, Bjorn (NZL)                       47.36
  3  Galy, Olivier (NSW)                       47.64
  4  Kougellis, Jason (NIS)                    47.85
  5  Jenkins, Travis (WIS)                     47.89
  6  Coull, Morgan (VIC)                       48.37
  7  Cowan, Nick (NZL)                         49.41

Open Men    400m    Semifinal    3/ 3
  1  Batman, Daniel (NIS)                      47.26
  2  Toledo, Juan (MEX)                        47.67
  3  Pearce, Paul (VIS)                        48.09
  4  Clarke, Justin (VIC)                      48.11
  5  Flowers, David (VIC)                      48.26
  6  Booth, Anton (QLD)                        48.66
  7  McClure, Adam (QLD)                       49.43

Open Men    400m    Final
  1  Dwyer, Patrick (NIS)                      45.21
  2  Jamieson, Brad (SSI)                      46.40
  3  Batman, Daniel (NIS)                      46.71
  4  McFarlane, Daniel (QLD)                   47.41
  5  Jansen, Bjorn (NZL)                       47.44
  6  Hill, Clinton (NSW)                       47.70
  7  Galy, Olivier (NSW)                       47.72

Open Men    800m    Round 1      1/ 5
  1  Fitzpatrick, Heath (AIS)                1:51.63
  2  Rodgers, Mark (NZL)                     1:51.72
  3  Hudson, Nicholas (QLD)                  1:51.80
  4  Abercrombie, Mark (QLD)                 1:51.91
  5  Naikelekelevei, Isireli (FIJ)           1:52.11
  6  Lorenz, Nick (QLD)                      1:52.91
  7  Griffin, Matthew (VIC)                  1:53.55
  8  Cook, Nathan (VIC)                      1:55.51

Open Men    800m    Round 1      2/ 5
  1  Hood, Graham (CAN)                      1:49.73
  2  Dowling, Fraser (NIS)                   1:50.32
  3  Maiers, Michael (NSW)                   1:50.39
  4  Tobin, Paul (VIC)                       1:50.91
  5  Beveridge, Murray (VIC)                 1:51.11
  6  Antony, Scott (NSW)                     1:51.18
  7  Lancaster, Daniel (NSW)                 1:51.74
  8  Henderson, Michael (VIC)                1:52.44

Open Men    800m    Round 1      3/ 5
  1  Said-Guerni, Assia-djabir (ALG)         1:48.33
  2  Byron, Martin (NIS)                     1:49.21
  3  Muir, Malcolm (QLD)                     1:50.06
  4  McNamara, Simon (VIC)                   1:51.36
  5  Ruthe, Ben (NZL)                        1:52.53
  6  Bond, Michael (TAS)                     1:53.40
  7  Harvey, Adrian (VIC)                    1:54.05
  8  Plath, Wally (NSW)                      1:58.30

Open Men    800m    Round 1      4/ 5
  1  McCarthy, Kris (VIS)                    1:50.19
  2  McIntosh, Clyde (NZL)                   1:50.51
  3  Carroll, Timothy (QLD)                  1:50.98
  4  Davies, Dean (QLD)                      1:51.61
  5  Wulff, Adam (VIC)                       1:52.07
  6  Rintel, Simon (NSW)                     1:54.19
  7  Murray, Andrew (WAU)                    1:54.91

Open Men    800m    Round 1      5/ 5
  1  Lelei, David (KEN)                      1:48.63
  2  Hanigan, Brendon (TIS)                  1:49.57
  3  MacDonald, Todd (NIS)                   1:49.84
  4  Scollon, David (NSW)                    1:51.03
  5  McLoughlin, Sean (WAU)                  1:51.36
  6  McClure, Adam (QLD)                     1:51.86
  7  Meppem, Eric (NSW)                      1:55.31

Open Men    800m    Semifinal    1/ 2
  1  Lelei, David (KEN)                      1:47.96
  2  Carroll, Timothy (QLD)                  1:49.02
  3  Fitzpatrick, Heath (AIS)                1:49.13
  4  Hood, Graham (CAN)                      1:49.20
  5  McIntosh, Clyde (NZL)                   1:49.47
  6  Scollon, David (NSW)                    1:50.41
  7  Muir, Malcolm (QLD)                     1:50.67
  8  Maiers, Michael (NSW)                   1:50.95
  9  Davies, Dean (QLD)                      1:51.01

Open Men    800m    Semifinal    2/ 2
  1  Said-Guerni, Assia-djabir (ALG)         1:47.17
  2  McCarthy, Kris (VIS)                    1:47.69
  3  Byron, Martin (NIS)                     1:48.48
  4  Rodgers, Mark (NZL)                     1:48.51
  5  Hanigan, Brendon (TIS)                  1:48.98
  6  MacDonald, Todd (NIS)                   1:49.67
  7  Dowling, Fraser (NIS)                   1:49.75
  8  Rintel, Simon (NSW)                     1:49.78
  9  Tobin, Paul (VIC)                       1:50.58

Open Men    800m    Final
  1  Said-Guerni, Assia-djabir (ALG)         1:44.28
  2  Lelei, David (KEN)                      1:44.58
  3  McCarthy, Kris (VIS)                    1:45.91
  4  Byron, Martin (NIS)                     1:47.32
  5  Rodgers, Mark (NZL)                     1:47.54
  6  Fitzpatrick, Heath (AIS)                1:48.22
  7  Carroll, Timothy (QLD)                  1:48.39
  8  Hanigan, Brendon (TIS)                  1:48.74

Open Men    1500m    Round 1      1/ 3
  1  Stevenson, Alastair (QAS)               3:48.33
  2  Maunder, Simon (NZL)                    3:48.43
  3  Blincoe, Adrian (NZL)                   3:48.44
  4  Gorski, Mark (VIS)                      3:48.48
  5  Saunders, Philo (VIC)                   3:49.55
  6  Chisholm, Lachlan (NSW)                 3:52.08
  7  McRae, Erwin (ACT)                      3:52.15
  8  Imhoff, Paul (ACT)                      3:53.61
  9  Longmuir, Travis (VIC)                  3:54.35
 10  Fitzpatrick, Sean (NSW)                 4:03.91
 11  Higa, Primo (SOL)                       4:08.31

Open Men    1500m    Round 1      2/ 3
  1  Kosgei, John (KEN)                      3:43.91
  2  Chirchir, William (KEN)                 3:43.97
  3  Clode, Phillip (NZL)                    3:44.87
  4  Petersen, Scott (VIS)                   3:45.38
  5  Mackevicius, Clinton (AIS)              3:46.87
  6  Lorenz, Nick (QLD)                      3:51.79
  7  Nichols, Greg (VIC)                     3:54.43
  8  Cleary, Paul (VIC)                      3:55.67
  9  Wintour, Paul (QLD)                     3:56.85
 10  Doggett, Michael (NSW)                  3:59.38
 11  Dover, Thomas (QLD)                     4:00.73
 12  Waters, Tom (VIC)                       4:02.53

Open Men    1500m    Round 1      3/ 3
  1  Abdi, Youcef (NSW)                      3:49.10
  2  Howarth, Nick (SSI)                     3:49.28
  3  Ruschena, David (VIC)                   3:49.66
  4  Field, Simon (VIC)                      3:50.51
  5  Fragomeni, Sam (QLD)                    3:50.73
  6  Hane, Michael (SSI)                     3:52.00
  7  Nagata, Koiohiro (JPN)                  3:54.36
  8  Failla, Allan (VIC)                     3:54.60
  9  Ritchie, Glenn (NSW)                    3:54.64
 10  Davey, Alex (VIC)                       3:55.32
 11  Smee, Daniel (TAS)                      3:56.39
 12  Rae, David (TAS)                        3:57.53

Open Men    1500m    Final
  1  Chirchir, William (KEN)                 3:38.51
  2  Kosgei, John (KEN)                      3:39.60
  3  Howarth, Nick (SSI)                     3:40.19
  4  Abdi, Youcef (NSW)                      3:41.04
  5  Stevenson, Alastair (QAS)               3:43.47
  6  Mackevicius, Clinton (AIS)              3:46.56
  7  Clode, Phillip (NZL)                    3:46.79
  8  Maunder, Simon (NZL)                    3:48.18
  9  Gorski, Mark (VIS)                      3:48.46
 10  Petersen, Scott (VIS)                   3:49.68
 11  Ruschena, David (VIC)                   3:50.28
 12  Blincoe, Adrian (NZL)                   3:57.30

Open Men    5000m    Final
  1  Power, Michael (VIS)                   13:28.11
  2  Bezabeh, Sisay (AIS)                   13:33.23
  3  Creighton, Shaun (ACT)                 13:42.68
  4  Lynch, Darren (VIC)                    13:47.42
  5  Westcott, Scott (NIS)                  13:47.72
  6  Bunce, Alan (NZL)                      13:52.11
  7  Quilty, Sean (VIS)                     13:56.26
  8  Letherby, Andrew (QLD)                 13:57.59
  9  Potts, Richard (NZL)                   14:03.25
 10  Gillard, Kim (NIS)                     14:07.49
 11  de Highden, Roderic (VIC)              14:08.66
 12  Perrott, Rohan (VIC)                   14:11.35
 13  Nagata, Koiohiro (JPN)                 14:11.39
 14  Semple, Craig (VIC)                    14:12.57
 15  Barker, James (NSW)                    14:15.31
 16  Schmidlechner, Grant (VIC)             14:17.41
 17  Martin, Blair (NZL)                    14:20.29
 18  Gloster, Linton (VIC)                  14:21.39
 19  Thompson, Mark (VIS)                   14:25.53
 20  Dwyer, Julian (VIC)                    14:25.68
 21  Cope, Nicholas (NSW)                   14:28.43
 22  Eadie, David (VIC)                     14:31.81
 23  Isbister, Christian (QLD)              14:43.24
 24  Harrison, Nick (VIC)                   14:44.48
 25  Higa, Primo (SOL)                      15:38.81

Open Men    110m Hurdles    Round 1      1/ 4    Wind:+1.6
  1  Yoshioka, Yasunori (JPN)                  14.16
  2  Barrow, Martin (VIC)                      14.22
  3  Rose, David (SSI)                         14.54
  4  Eyears, Gregory (NSW)                     14.83
  5  Purcell, Ryan (WAU)                       15.06
  6  de Jager, Aaron (NSW)                     15.52
  7  Driver, Jaemes (NSW)                      15.70

Open Men    110m Hurdles    Round 1      2/ 4    Wind:-1.9
  1  Randriamihaja, Berlioz (MAD)              14.27
  2  Anderson, Stuart (QLD)                    14.47
  3  Dorey, Adam (WIS)                         14.59
  4  Forster-Jones, Nfa-deynde (VIC)           14.94
  5  Kamaruddin, Kama Rezmai (MAS)             15.44
  6  Paice, Cameron (VIC)                      16.02

Open Men    110m Hurdles    Round 1      3/ 4    Wind:+1.4
  1  Hanazawa, Hajime (JPN)                    14.36
  2  Pownall, Tony (NZL)                       14.48
  3  Ingram, Christopher (QLD)                 14.89
  4  Hart, Nathan (QLD)                        15.13
  5  Pocock, Alex (VIC)                        15.27
  6  Barry, Graeme (NSW)                       15.70
  7  Riposi, Alessandro (ITA)                  16.97

Open Men    110m Hurdles    Round 1      4/ 4    Wind:-2.3
  1  Ewen, Tim (SSI)                           14.25
  2  Yamada, Shinri (JPN)                      14.60
  3  Mahoney, Ashley (QLD)                     14.62
  4  Edmiston, Paul (WAU)                      14.72
  5  Watkins, Gareth (NSW)                     15.05
  6  Cameron, Andrew (QAS)                     15.06
  7  Anderson, Timothy (NSW)                   16.01

Open Men    110m Hurdles    Semifinal    1/ 2    Wind:-1.1
  1  Barrow, Martin (VIC)                      14.30
  2  Yoshioka, Yasunori (JPN)                  14.34
  3  Hanazawa, Hajime (JPN)                    14.34
  4  Rose, David (SSI)                         14.40
  5  Yamada, Shinri (JPN)                      14.47
  6  Edmiston, Paul (WAU)                      14.73
  7  Ingram, Christopher (QLD)                 14.80
  8  Watkins, Gareth (NSW)                     15.03

Open Men    110m Hurdles    Semifinal    2/ 2    Wind:+2.0
  1  Ewen, Tim (SSI)                           13.98
  2  Randriamihaja, Berlioz (MAD)              14.00
  3  Anderson, Stuart (QLD)                    14.13
  4  Mahoney, Ashley (QLD)                     14.41
  5  Pownall, Tony (NZL)                       14.46
  6  Dorey, Adam (WIS)                         14.52
  7  Eyears, Gregory (NSW)                     14.67
  8  Forster-Jones, Nfa-deynde (VIC)           14.72

Open Men    110m Hurdles    Final    Wind:+1.5
  1  Ewen, Tim (SSI)                           13.87
  2  Randriamihaja, Berlioz (MAD)              13.96
  3  Yoshioka, Yasunori (JPN)                  14.13
  4  Anderson, Stuart (QLD)                    14.14
  5  Barrow, Martin (VIC)                      14.19
  6  Hanazawa, Hajime (JPN)                    14.37
  7  Mahoney, Ashley (QLD)                     14.44

Open Men    400m Hurdles    Semifinal    1/ 2
  1  Abou Hamed, Zid (NIS)                     52.12
  2  Beckenham, Matt (AIS)                     52.45
  3  Armstrong, Zion (NZL)                     52.72
  4  Schmidt, Johnathan (NZL)                  52.81
  5  Harvey, Hamish (NSW)                      54.62
  6  Darcy, James (VIC)                        55.57

Open Men    400m Hurdles    Semifinal    2/ 2
  1  Robinson, Rohan (AIS)                     51.25
  2  Young, Blair (QLD)                        51.56
  3  Bate, Peter (AIS)                         52.27
  4  Mallyon, Brendon (QLD)                    52.51
  5  Nagaoka, Tatsuki (JPN)                    52.60
  6  O'Brien, Nicholas (NZL)                   53.35
  7  Ruttley, Nicholas (QLD)                   56.89

Open Men    400m Hurdles    Final
  1  Robinson, Rohan (AIS)                     50.21
  2  Abou Hamed, Zid (NIS)                     50.45
  3  Young, Blair (QLD)                        50.53
  4  Beckenham, Matt (AIS)                     51.24
  5  Armstrong, Zion (NZL)                     51.26
  6  Bate, Peter (AIS)                         51.44
  7  Mallyon, Brendon (QLD)                    52.81
  8  Nagaoka, Tatsuki (JPN)                    54.05

Open Men    3000m Steeplechase    Final
  1  Unthank, Chris (VIS)                    8:36.35
  2  Thurston, Stephen (SSI)                 8:39.98
  3  Dent, Martin (VIC)                      8:43.67
  4  Wheeler, Craig (GBR)                    8:51.15
  5  Tucker, Mark (VIC)                      8:52.25
  6  McTaggart, Scott (ACT)                  9:00.90
  7  Quayle, Dave (ACT)                      9:01.57
  8  Yeatman, Luke (VIC)                     9:02.89
  9  Nowill, Peter (QLD)                     9:08.12
 10  McMahon, Stephen (VIC)                  9:11.69
 11  Craddock, Vaughan (NZL)                 9:12.58
 12  Scott, Andrew (VIC)                     9:17.61
 13  Mellor, Andrew (NSW)                    9:18.21
 14  Failla, Allan (VIC)                     9:19.13
 15  Thiele, Shane (SAU)                     9:20.30
 16  Longmuir, Travis (VIC)                  9:24.44

Open Men    4x100m Relay    Round 1      1/ 2
  1  NS2,  (NS2)                               41.90
  2  NS5,  (NS5)                               42.06
  3  NZL,  (NZL)                               43.04
  4  TAS,  (TAS)                               43.59
  5  AU1,  (AU1)                               49.03

Open Men    4x100m Relay    Round 1      2/ 2
  1  Malaysia,  (MAS)                          40.48
  2  AU2,  (AU2)                               43.39
  3  SA2,  (SA2)                               45.58

Open Men    4x100m Relay    Final
  1  Malaysia,  (MAS)                          40.31
  2  NS5,  (NS5)                               41.32
  3  NZL,  (NZL)                               41.99
  4  TAS,  (TAS)                               43.15
  5  AU2,  (AU2)                               43.49
  6  SA2,  (SA2)                               45.22
  7  AU1,  (AU1)                               48.78

Open Men    4x400m Relay    Round 1      1/ 2
  1  NS5,  (NS5)                             3:19.63
  2  NS1,  (NS1)                             3:20.85
  3  Queensland,  (QLD)                      3:21.59
  4  NS7,  (NS7)                             3:38.48
  5  AU2,  (AU2)                             3:40.11

Open Men    4x400m Relay    Round 1      2/ 2
  1  SA2,  (SA2)                             3:25.00
  2  TAS,  (TAS)                             3:25.78
  3  NS8,  (NS8)                             3:33.65
  4  NS3,  (NS3)                             3:42.96
  5  AU1,  (AU1)                             4:04.53

Open Men    4x400m Relay    Final
  1  Queensland,  (QLD)                      3:07.05
  2  NS5,  (NS5)                             3:08.91
  3  NS1,  (NS1)                             3:16.71
  4  SA2,  (SA2)                             3:20.84
  5  NS8,  (NS8)                             3:24.92
  6  NS7,  (NS7)                             3:35.68

Open Men    20km Walk    Final
  1  Deakes, Nathan (AIS)                    1:21:47
  2  Sanchez, Joel (MEX)                     1:21:55
  3  A'hern, Nicholas (AIS)                  1:22:15
  4  Russell, Dion (VIC)                     1:24:09
  5  Adams, Luke (NIS)                       1:25:29
  6  Barrett, Craig (NZL)                    1:26:09
  7  Sundstrom, Troy (NIS)                   1:26:37
  8  Perricelli, Giovanni (ITA)              1:28:56
  9  Vallance, Brent (NSW)                   1:29:48
 10  Brugnetti, Ivano (ITA)                  1:30:05
 11  Murphy, Liam (SSI)                      1:30:34
 12  Malcolm, Brad (VIC)                     1:31:23
 13  Bown, Darren (SSI)                      1:31:58
 14  Cousins, Duane (VIS)                    1:32:07
 15  Russell, Jarrod (VIC)                   1:32:21
 16  Costin, Jamie (IRL)                     1:32:48
 17  McGrath, Dominic (VIS)                  1:32:54
 18  Harbans Singh, Narinder (MAS)           1:34:46
 19  Abdul Rahman, Mohd Sharrulh (MAS)       1:37:19
 20  Donahoo, Mark (VIC)                     1:39:41
 21  Bertei, Frank (VIC)                     1:40:03
 22  Balaysendaram, Thirukumaran (MAS)       1:40:10
 23  Jamieson, Andrew (VIC)                  1:43:25
 24  Russell, Warren (NSW)                   1:43:57
 25  Knox, Duncan (VIC)                      1:49:05
 26  Reid, Ross (VIC)                        1:50:06
 27  Phillips, Jonathon (WAU)                1:54:43
 28  Maybir, Caleb (QLD)                     2:02:21
 29  Osborne, Robert (NSW)                   2:02:41

Open Men    High Jump    Final
  1  Moroney, Nick (NIS)                        2.22
  2  Matusevitch, Konstantine (ISR)             2.22
  3  Garlett, Ronald (SSI)                      2.18
  4  Howard, Glenn (NZL)                        2.18
  5  Morante, Glenn (NSW)                       2.10
  6  Frazer, David (VIC)                        2.05
  6  Rassip, Andrew (QLD)                       2.05
  8  Taylor, Mark (NSW)                         2.05
  9  Partridge, David (NSW)                     2.05
 10  Nelson, Phillip (WAU)                      1.95

Open Men    High Jump    Qualifying
  1  Matusevitch, Konstantine (ISR)             2.08
  2  Moroney, Nick (NIS)                        2.05
  2  Garlett, Ronald (SSI)                      2.05
  2  Pozzi, Jarrad (WAU)                        2.05
  2  Taylor, Mark (NSW)                         2.05
  2  Howard, Glenn (NZL)                        2.05
  2  Uchida, Takeki (NZL)                       2.05
  8  Partridge, David (NSW)                     2.05
  8  Frazer, David (VIC)                        2.05
 10  Morante, Glenn (NSW)                       2.05
 11  Rassip, Andrew (QLD)                       2.05
 12  Nelson, Phillip (WAU)                      2.05
 13  Elliott, Keith (NSW)                       2.00
 13  Hamlyn-H, Michael (NSW)                    2.00
 15  Hogan, Chris (TAS)                         2.00
 16  Haldane, Ewan (VIC)                        2.00

Open Men    Pole Vault    Final
  1  Burgess, Paul (WIS)                        5.50
  2  Markov, Dmitri (WIS)                       5.50
  3  Krasnov, Danny (ISR)                       5.50
  4  Gibbons, Paul (NZL)                        5.25
  4  Mirochnitchenko, Alex (SAU)                5.25
  6  Schulstad, Craig (NSW)                     5.10
  7  Christie, Sam (SAU)                        4.80
  8  Lovell, Chris (SAU)                        4.80
  9  Jacobs, David (VIC)                        4.60
 10  Lovell, Tom (SAU)                          4.60

Open Men    Pole Vault    Qualifying
  1  Mirochnitchenko, Alex (SAU)                5.05
  1  Potapovich, Igor (KAZ)                     5.05
  1  Markov, Dmitri (WIS)                       5.05
  1  Burgess, Paul (WIS)                        5.05
  5  Chistiakov, Viktor (SSI)                   5.05
  6  Krasnov, Danny (ISR)                       4.85
  6  Christie, Sam (SAU)                        4.85
  8  Schulstad, Craig (NSW)                     4.85
  8  Gibbons, Paul (NZL)                        4.85
 10  Lovell, Chris (SAU)                        4.70
 11  Jacobs, David (VIC)                        4.70
 12  Lovell, Tom (SAU)                          4.70
 13  Hooker, Steven (VIC)                       4.55
 14  McLean, Stuart (NSW)                       4.40
 14  Arbuthnot, Howard (QLD)                    4.40

Open Men    Long Jump    Final
  1  Burge, Peter (NIS)                         8.28
  2  Taurima, Jai (AIS)                         8.09
  3  Adamou, Nabil (VIC)                        7.73
  4  Langdon, Aaron (NZL)                       7.47
  5  Matsukawa, Shinobu (JPN)                   7.39
  6  Stuart, Leigh (VIC)                        7.36
  7  Moyle, Jonathon (NZL)                      7.34
  8  Richards, Graham (WAU)                     7.16
  9  Culkin, Sean (NSW)                         7.10
 10  Gardiner, Matt (QLD)                       7.08
 11  Dalton, Mark (SAU)                         6.95

Open Men    Long Jump    Qualifying   1/ 2
  1  Langdon, Aaron (NZL)                       7.64
  2  Hair, Shane (NSW)                          7.50
  3  Stuart, Leigh (VIC)                        7.20
  4  Culkin, Sean (NSW)                         7.15
  5  Gardiner, Matt (QLD)                       7.11
  6  Richards, Graham (WAU)                     7.09
  7  Rodan, Joseph (FIJ)                        7.04
  8  Woodruff, Matthew (VIC)                    6.95
  9  Blair, Tim (NSW)                           6.67

Open Men    Long Jump    Qualifying   2/ 2
  1  Burge, Peter (NIS)                         7.78
  2  Taurima, Jai (AIS)                         7.57
  3  Adamou, Nabil (VIC)                        7.50
  4  Moyle, Jonathon (NZL)                      7.35
  5  Matsukawa, Shinobu (JPN)                   7.24
  6  Dalton, Mark (SAU)                         7.17
  7  Surjan, Eric (WAU)                         7.08
  8  Bransgrove, Grant (NSW)                    7.05
  9  Curtis, Andrew (QLD)                       7.05
 10  Parker, Russell (NSW)                      6.80
 11  Parsons, Peter (NSW)                       6.78

Open Men    Triple Jump    Final
  1  Nachum, Rogel (ISR)                       16.80
  2  Murphy, Andrew (NIS)                      16.56
  3  Achike, Onochie (GBR)                     16.28
  4  Barnes, Tim (NSW)                         15.97
  5  McReynolds, Jacob (NIS)                   15.59
  6  Wiencke, Greg (NIS)                       15.51
  7  Ferguson, Joshua (QLD)                    15.44
  8  Ratnayake, Nadika (SRI)                   15.30
  9  Taurima, Stacey (QLD)                     15.17
 10  Perry, Michael (NSW)                      15.16

Open Men    Triple Jump    Qualifying   1/ 2
  1  Achike, Onochie (GBR)                     16.53
  2  Murphy, Andrew (NIS)                      15.96
  3  Barnes, Tim (NSW)                         15.91
  4  McReynolds, Jacob (NIS)                   15.71
  5  Ratnayake, Nadika (SRI)                   15.43
  6  Adamou, Nabil (VIC)                       15.12
  7  Taurima, Stacey (QLD)                     14.96
  8  Bediako, Daniel (NZL)                     14.76
  9  Crago, Tom (SAU)                          14.05

Open Men    Triple Jump    Qualifying   2/ 2
  1  Nachum, Rogel (ISR)                       16.06
  2  Wiencke, Greg (NIS)                       15.49
  3  Ferguson, Joshua (QLD)                    15.32
  4  Crowder, Llanley (NSW)                    15.18
  5  Perry, Michael (NSW)                      15.08
  6  Jacotine, Simon (VIC)                     14.94
  7  Kielich, Kajtek (NIS)                     14.56
  8  Clements, Scott (NZL)                     14.44
  9  Bessell, Phillip (TAS)                    14.40
 10  Blair, Tim (NSW)                          14.07

Open Men    Shot Put    Final
  1  Anlezark, Justin (QAS)                    19.24
  2  Cross, Clay (NIS)                         18.33
  3  Minns, John (VIC)                         17.61
  4  Vujcic, Jacob (NIS)                       17.57
  5  Dermody, John (IRL)                       17.56
  6  Neighbour, Aaron (VIC)                    17.32
  7  Gaviglio, Chris (QLD)                     16.92
  8  Jones, Rhys (QAS)                         16.79
  9  Martin, Scott (VIS)                       15.74
 10  Kilama, Daniel (FRA)                      15.72
 11  Hartney, Aaron (VIS)                      15.59
 12  Childs, Michael (NSW)                     15.55

Open Men    Shot Put    Qualifying   1/ 2
  1  Cross, Clay (NIS)                         17.91
  2  Gaviglio, Chris (QLD)                     16.69
  3  Dermody, John (IRL)                       16.45
  4  Hartney, Aaron (VIS)                      15.79
  5  Kilama, Daniel (FRA)                      15.66
  6  Sola, Shaka (NZL)                         15.61
  7  Court, Thomas (QLD)                       14.45
  8  Duriska, Martin (VIC)                     14.28
  9  Colenso, Colin (VIC)                      14.18
 10  Young, Scott (VIC)                        13.97
 11  Hailey, Jeffrey (NSW)                     13.49
 12  Flynn, Allan (NSW)                        12.73

Open Men    Shot Put    Qualifying   2/ 2
  1  Anlezark, Justin (QAS)                    18.40
  2  Vujcic, Jacob (NIS)                       17.28
  3  Minns, John (VIC)                         17.04
  4  Jones, Rhys (QAS)                         16.70
  5  Neighbour, Aaron (VIC)                    16.67
  6  Martin, Scott (VIS)                       16.05
  7  Childs, Michael (NSW)                     15.81
  8  Seve, Faleono (NZL)                       15.65
  9  Gyngell, Stuart (NSW)                     15.54
 10  Hoatau, Kusitino (FRA)                    14.77
 11  Hastie, Wade (QLD)                        14.54
 12  Sidis, George (NSW)                       13.29
 13  Probst, Jorg (NSW)                        12.95
 14  Pinkard, Adam (TAS)                       12.89

Open Men    Discus Throw Men    Final
  1  Winchester, Ian (NZL)                     58.66
  2  Gaviglio, Chris (QLD)                     55.52
  3  Neighbour, Aaron (VIC)                    53.44
  4  Brown, Matthew (VIC)                      51.51
  5  Amerasekera, Yohan (VIC)                  50.77
  6  Sola, Shaka (NZL)                         49.87
  7  Hicks, Graham (VIC)                       47.70
  8  Kilama, Daniel (FRA)                      47.13
  9  Hoatau, Kusitino (FRA)                    46.64
 10  Ledbrook, John (NSW)                      46.27
 11  Elvy, Peter (NIS)                         45.82

Open Men    Discus Throw Men    Qualifying
  1  Neighbour, Aaron (VIC)                    54.42
  2  Winchester, Ian (NZL)                     53.45
  3  Gaviglio, Chris (QLD)                     52.54
  4  Amerasekera, Yohan (VIC)                  50.06
  5  Kilama, Daniel (FRA)                      49.62
  6  Elvy, Peter (NIS)                         49.47
  7  Sola, Shaka (NZL)                         49.27
  8  Hoatau, Kusitino (FRA)                    48.95
  9  Hicks, Graham (VIC)                       48.72
 10  Ledbrook, John (NSW)                      48.58
 11  Seve, Faleono (NZL)                       48.57
 12  Brown, Matthew (VIC)                      47.81
 13  Zanfirache, Alex (QAS)                    47.67
 14  Martin, Scott (VIS)                       47.51
 15  Duriska, Martin (VIC)                     47.22
 16  Hatakeyama, Shigeo (JPN)                  47.00
 17  Sayner, Drew (VIC)                        45.98
 18  McGrath, Mitch (NSW)                      45.60
 19  Humich, Randal (WAU)                      45.08
 20  Driesen, Tim (VIS)                        44.61
 21  Young, Scott (VIC)                        44.61
 22  Probst, Jorg (NSW)                        43.89
 23  Mugge, Steven (SAU)                       43.01
 24  Short, Russel (VIC)                       42.51
 25  Binks, William (VIC)                      41.38
 26  Macfie, Ben (QAS)                         36.99

Open Men    Hammer Throw    Final
  1  Rendell, Stuart (ACT)                     74.71
  2  Ebihara, Wataru (JPN)                     65.08
  3  Nemeth, Zsolt (HUN)                       64.28
  4  McDonald, Justin (TAS)                    62.93
  5  Hastie, Wade (QLD)                        61.71
  6  Grant, Cameron (VIC)                      61.57
  7  Canepa, Fernando (VIC)                    59.78
  8  Fish, Aaron (QAS)                         55.08
  9  Dionisopoulos, Demetri (VIC)              54.08
 10  Zablotskii, Sergei (NSW)                  52.64
 11  Gusbeth, Michael (VIS)                    52.58

Open Men    Hammer Throw    Qualifying
  1  Rendell, Stuart (ACT)                     68.22
  2  Nemeth, Zsolt (HUN)                       68.11
  3  McDonald, Justin (TAS)                    61.69
  4  Ebihara, Wataru (JPN)                     60.28
  5  Hastie, Wade (QLD)                        59.87
  6  Grant, Cameron (VIC)                      59.31
  7  Canepa, Fernando (VIC)                    56.56
  8  Dionisopoulos, Demetri (VIC)              55.49
  9  Fish, Aaron (QAS)                         54.79
 10  Goulding, Daniel (QLD)                    54.01
 11  Gusbeth, Michael (VIS)                    53.93
 12  Zablotskii, Sergei (NSW)                  51.78
 13  Seve, Faleono (NZL)                       51.50
 14  Dwight, Stephen (NSW)                     51.35
 15  Driesen, Tim (VIS)                        50.58
 16  Monson, Anthony (VIC)                     49.54
 17  Lotz, Hans (VIC)                          47.40
 18  Sola, Shaka (NZL)                         44.99

Open Men    Javelin Throw    Final
  1  Currey, Andrew (NIS)                      81.81
  2  Hatcher, Adrian (NIS)                     80.03
  3  McHugh, Terry (IRL)                       76.13
  4  Martin, Andrew (VIS)                      74.23
  5  Kratzmann, Daniel (QAS)                   68.35
  6  Hall, Andrew (WAU)                        67.16
  7  Utoda, Jitsuya (JPN)                      66.93
  8  Baltas, Nicholas (VIC)                    64.39
  9  Freitag, Paulo (VIC)                      63.98
 10  Pook, Brian (TAS)                         63.23
 11  Kay, John (NSW)                           59.53
 12  Farr, Thomas (VIC)                        56.63

Open Men    Javelin Throw    Qualifying
  1  Hatcher, Adrian (NIS)                     77.01
  2  Martin, Andrew (VIS)                      74.61
  3  Currey, Andrew (NIS)                      74.21
  4  McHugh, Terry (IRL)                       71.01
  5  Utoda, Jitsuya (JPN)                      70.30
  6  Kratzmann, Daniel (QAS)                   68.16
  7  Baltas, Nicholas (VIC)                    64.76
  8  Pook, Brian (TAS)                         64.70
  9  Freitag, Paulo (VIC)                      64.66
 10  Hall, Andrew (WAU)                        63.22
 11  Kay, John (NSW)                           62.38
 12  Farr, Thomas (VIC)                        60.97
 13  Kelly, Damien (QLD)                       60.37
 14  Bradley, Tony (QLD)                       60.33
 15  Dashwood, Alan (QLD)                      55.67
 16  McCaffrey, David (VIC)                    53.55
 17  Errington, Luke (SAU)                     49.37
 18  Banens, Robert (ACT)                      48.06

Open Men    Decathlon - 100m    Decathlon    1/ 3    Wind:-1.3
  1  Evans, Warren (QLD)                       11.17
  2  Hames, Jagan (AIS)                        11.20
  3  Rae, Jeremy (TAS)                         11.46
  4  Moore, Brett (VIC)                        11.57
  5  Walker, Rohan (ACT)                       11.62
  6  Stevens, Jason (SAU)                      12.16

Open Men    Decathlon - 100m    Decathlon    2/ 3    Wind:-2.9
  1  Pirini, Douglas (NZL)                     11.20
  2  Nakanelua, Kelsey (ASA)                   11.28
  3  Worley, Mark (TAS)                        11.53
  4  Muzyczka, Darrel (NSW)                    11.56
  5  Howlett, Ashley (TAS)                     11.64
  6  Hill, Tristan (NZL)                       11.92
  7  Foley, Nick (VIC)                         11.97

Open Men    Decathlon - 100m    Decathlon    3/ 3    Wind:-0.3
  1  Ferrier, Scott (VIC)                      11.10
  2  McEwen, Matt (QLD)                        11.11
  3  Ambrosch, Klaus (AUT)                     11.13
  4  Tammo, Brendon (NTE)                      11.22
  5  Henley, Andy (NZL)                        11.46
  6  Gourley, Sean (NZL)                       11.70
  7  O'Toole, David (TAS)                      12.01

Open Men    Decathlon - Long Jump
  1  Hames, Jagan (AIS)                         7.29
  2  Tammo, Brendon (NTE)                       7.13
  3  Ferrier, Scott (VIC)                       7.09
  4  Ambrosch, Klaus (AUT)                      7.02
  5  Pirini, Douglas (NZL)                      6.99
  6  McEwen, Matt (QLD)                         6.94
  7  Howlett, Ashley (TAS)                      6.94
  8  Muzyczka, Darrel (NSW)                     6.74
  9  Evans, Warren (QLD)                        6.71
 10  Worley, Mark (TAS)                         6.65
 11  Gourley, Sean (NZL)                        6.60
 12  Foley, Nick (VIC)                          6.49
 13  Hill, Tristan (NZL)                        6.35
 14  Moore, Brett (VIC)                         6.33
 15  Rae, Jeremy (TAS)                          6.29
 16  O'Toole, David (TAS)                       6.17
 17  Walker, Rohan (ACT)                        6.13
 18  Henley, Andy (NZL)                         6.00
 19  Nakanelua, Kelsey (ASA)                    5.82
 20  Stevens, Jason (SAU)                       5.77

Open Men    Decathlon - Shot Put
  1  Ambrosch, Klaus (AUT)                     14.37
  2  Hames, Jagan (AIS)                        14.03
  3  Ferrier, Scott (VIC)                      13.80
  4  Tammo, Brendon (NTE)                      13.63
  5  McEwen, Matt (QLD)                        13.44
  6  Evans, Warren (QLD)                       12.88
  7  Pirini, Douglas (NZL)                     12.38
  8  Howlett, Ashley (TAS)                     11.94
  9  Foley, Nick (VIC)                         11.84
 10  Muzyczka, Darrel (NSW)                    11.45
 11  Moore, Brett (VIC)                        11.41
 12  Worley, Mark (TAS)                        11.38
 13  Hill, Tristan (NZL)                       11.35
 14  Stevens, Jason (SAU)                      11.16
 15  O'Toole, David (TAS)                      10.97
 16  Rae, Jeremy (TAS)                         10.89
 17  Walker, Rohan (ACT)                       10.75
 18  Gourley, Sean (NZL)                       10.69
 19  Henley, Andy (NZL)                        10.46
 20  Nakanelua, Kelsey (ASA)                    8.53

Open Men    Decathlon - High Jump
  1  Hames, Jagan (AIS)                         2.09
  2  Muzyczka, Darrel (NSW)                     2.06
  3  McEwen, Matt (QLD)                         2.03
  4  Ferrier, Scott (VIC)                       2.00
  5  Worley, Mark (TAS)                         1.94
  6  Howlett, Ashley (TAS)                      1.94
  7  Rae, Jeremy (TAS)                          1.94
  8  Walker, Rohan (ACT)                        1.94
  8  O'Toole, David (TAS)                       1.94
 10  Tammo, Brendon (NTE)                       1.85
 11  Moore, Brett (VIC)                         1.82
 12  Ambrosch, Klaus (AUT)                      1.82
 13  Gourley, Sean (NZL)                        1.82
 14  Pirini, Douglas (NZL)                      1.79
 15  Stevens, Jason (SAU)                       1.76
 15  Evans, Warren (QLD)                        1.76
 17  Hill, Tristan (NZL)                        1.70
 18  Foley, Nick (VIC)                          1.70
 19  Henley, Andy (NZL)                         1.61

Open Men    Decathlon 400m    Decathlon    1/ 3
  1  Pirini, Douglas (NZL)                     49.36
  2  Muzyczka, Darrel (NSW)                    49.88
  3  Nakanelua, Kelsey (ASA)                   50.96
  4  Howlett, Ashley (TAS)                     51.46
  5  Hill, Tristan (NZL)                       51.56
  6  Worley, Mark (TAS)                        51.66
  7  Foley, Nick (VIC)                         52.38

Open Men    Decathlon 400m    Decathlon    2/ 3
  1  McEwen, Matt (QLD)                        48.82
  2  Ambrosch, Klaus (AUT)                     50.28
  3  Henley, Andy (NZL)                        50.38
  4  Ferrier, Scott (VIC)                      50.57
  5  Hames, Jagan (AIS)                        50.93
  6  Tammo, Brendon (NTE)                      51.32
  7  Gourley, Sean (NZL)                       51.45

Open Men    Decathlon 400m    Decathlon    3/ 3
  1  Walker, Rohan (ACT)                       50.10
  2  Evans, Warren (QLD)                       50.70
  3  Rae, Jeremy (TAS)                         50.90
  4  Moore, Brett (VIC)                        51.56
  5  Stevens, Jason (SAU)                      52.11
  6  O'Toole, David (TAS)                      52.29

Open Men    Decathlon 110m Hurdles    Heat 1/ 3    Wind:+0.0
  1  Hames, Jagan (AIS)                        14.76
  2  Evans, Warren (QLD)                       15.75
  3  Walker, Rohan (ACT)                       15.80
  4  Moore, Brett (VIC)                        15.92
  5  Rae, Jeremy (TAS)                         16.68
  6  Stevens, Jason (SAU)                      17.12

Open Men    Decathlon 110m Hurdles    Heat 2/ 3    Wind:+0.0
  1  Ambrosch, Klaus (AUT)                     14.75
  2  Ferrier, Scott (VIC)                      14.77
  3  McEwen, Matt (QLD)                        15.27
  4  Tammo, Brendon (NTE)                      15.41
  5  O'Toole, David (TAS)                      16.34
  6  Gourley, Sean (NZL)                       16.39
  7  Henley, Andy (NZL)                        17.78

Open Men    Decathlon 110m Hurdles    Heat 3/ 3    Wind:+0.2
  1  Pirini, Douglas (NZL)                     15.12
  2  Muzyczka, Darrel (NSW)                    15.75
  3  Howlett, Ashley (TAS)                     16.55
  4  Foley, Nick (VIC)                         16.76
  5  Hill, Tristan (NZL)                       17.35
  6  Worley, Mark (TAS)                        17.53

Open Men    Decathlon - Discus Throw
  1  Ferrier, Scott (VIC)                      46.14
  2  Hames, Jagan (AIS)                        45.68
  3  Evans, Warren (QLD)                       43.59
  4  Pirini, Douglas (NZL)                     43.51
  5  McEwen, Matt (QLD)                        42.30
  6  Tammo, Brendon (NTE)                      41.61
  7  Ambrosch, Klaus (AUT)                     41.30
  8  Hill, Tristan (NZL)                       39.37
  9  Muzyczka, Darrel (NSW)                    38.34
 10  O'Toole, David (TAS)                      37.00
 11  Foley, Nick (VIC)                         35.34
 12  Howlett, Ashley (TAS)                     35.17
 13  Henley, Andy (NZL)                        34.93
 14  Walker, Rohan (ACT)                       34.32
 15  Rae, Jeremy (TAS)                         33.01
 16  Gourley, Sean (NZL)                       32.99
 17  Moore, Brett (VIC)                        31.42
 18  Worley, Mark (TAS)                        31.05
 19  Stevens, Jason (SAU)                      30.65

Open Men    Decathlon - Pole Vault
  1  Ambrosch, Klaus (AUT)                      4.90
  2  Ferrier, Scott (VIC)                       4.60
  3  Hames, Jagan (AIS)                         4.60
  4  Evans, Warren (QLD)                        4.60
  5  McEwen, Matt (QLD)                         4.40
  5  Tammo, Brendon (NTE)                       4.40
  7  Pirini, Douglas (NZL)                      4.30
  8  Walker, Rohan (ACT)                        4.30
  9  Foley, Nick (VIC)                          4.10
 10  Howlett, Ashley (TAS)                      4.10
 11  Gourley, Sean (NZL)                        3.90
 12  Moore, Brett (VIC)                         3.80
 13  Henley, Andy (NZL)                         3.70
 14  Stevens, Jason (SAU)                       3.70
 15  O'Toole, David (TAS)                       3.70
 16  Muzyczka, Darrel (NSW)                     3.30

Open Men    Decathlon - Javelin Throw
  1  Ambrosch, Klaus (AUT)                     70.43
  2  Tammo, Brendon (NTE)                      59.92
  3  Muzyczka, Darrel (NSW)                    58.32
  4  McEwen, Matt (QLD)                        58.02
  5  Howlett, Ashley (TAS)                     57.51
  6  Hames, Jagan (AIS)                        56.44
  7  Evans, Warren (QLD)                       54.05
  8  Pirini, Douglas (NZL)                     52.65
  9  Walker, Rohan (ACT)                       49.20
 10  Foley, Nick (VIC)                         47.83
 11  O'Toole, David (TAS)                      45.96
 12  Henley, Andy (NZL)                        43.08
 13  Moore, Brett (VIC)                        42.21
 14  Stevens, Jason (SAU)                      40.48
 15  Hill, Tristan (NZL)                       38.05
 16  Gourley, Sean (NZL)                       37.06

Open Men    Decathlon - 1500m
  1  Howlett, Ashley (TAS)                   4:19.57
  2  Walker, Rohan (ACT)                     4:24.57
  3  Gourley, Sean (NZL)                     4:32.94
  4  Stevens, Jason (SAU)                    4:35.10
  5  Ambrosch, Klaus (AUT)                   4:37.24
  6  Henley, Andy (NZL)                      4:39.64
  7  Muzyczka, Darrel (NSW)                  4:40.43
  8  O'Toole, David (TAS)                    4:41.89
  9  Foley, Nick (VIC)                       4:46.07
 10  McEwen, Matt (QLD)                      4:47.51
 11  Tammo, Brendon (NTE)                    4:54.08
 12  Moore, Brett (VIC)                      4:54.65
 13  Hill, Tristan (NZL)                     4:54.68
 14  Hames, Jagan (AIS)                      5:11.17

Open Men    Decathlon    Score
  1  Ambrosch, Klaus (AUT)                      7892
  2  Hames, Jagan (AIS)                         7720
  3  McEwen, Matt (QLD)                         7631
  4  Tammo, Brendon (NTE)                       7348
  5  Howlett, Ashley (TAS)                      7022
  6  Muzyczka, Darrel (NSW)                     6959
  7  Walker, Rohan (ACT)                        6798
  8  Pirini, Douglas (NZL)
  9  Evans, Warren (QLD)                        6543
 11  O'Toole, David (TAS)                       6309
 12  Gourley, Sean (NZL)                        6279
 13  Foley, Nick (VIC)                          6266
 14  Moore, Brett (VIC)                         6217
 15  Henley, Andy (NZL)                         5942
 16  Stevens, Jason (SAU)                       5810
 17  Hill, Tristan (NZL)                        5431

Open Women    100m    Round 1      1/ 6
  1  Broadrick, Suzanne (VIC)                  11.81
  2  Apps, Nicole (NSW)                        11.94
  3  Knox, Jessica (NSW)                       12.05
  4  McAllister, Jenni (SAU)                   12.54
  5  Parkes, Kimberley (VIC)                   12.72
  6  Koshiba, Peoria (PLW)                     13.02

Open Women    100m    Round 1      2/ 6    Wind:-3.1
  1  Hutton, Elly (VIC)                        11.97
  2  Cripps, Sharon (QAS)                      11.98
  3  Ishida, Tomoko (JPN)                      12.33
  4  Sawada, Hiromi (JPN)                      12.42
  5  Miller, Litiana (FIJ)                     12.66
  6  Fisher, Fiona (NSW)                       12.68
  7  Nik Nahmood, Nik Nor Azura (MAS)          12.79

Open Women    100m    Round 1      3/ 6    Wind:+1.3
  1  Hewitt, Lauren (VIS)                      11.38
  2  Medicott, Melissa (NSW)                   11.70
  3  Vassella, Nicole (NSW)                    11.98
  4  Casey, Kristie-lee (NSW)                  12.01
  5  Gosbee, Peta (NSW)                        12.29
  6  Bradley, Sonya (NSW)                      12.39
  7  Winters, Amy (NSW)                        12.56

Open Women    100m    Round 1      4/ 6    Wind:-2.5
  1  Lambert, Jodi (WIS)                       11.77
  2  Gurcan, Aksel (WAU)                       11.96
  3  Reed, Kylie (WAU)                         12.14
  4  Dalrymple, Michelle (NSW)                 12.46
  5  Norman, Kathleen (QLD)                    12.51
  6  Harris, Amy (QLD)                         12.65
  7  Burton, Alana (NSW)                       12.70

Open Women    100m    Round 1      5/ 6    Wind:-3.1
  1  Hunt, Caro (NZL)                          11.95
  2  Massey, Rachael (NIS)                     12.18
  3  Egan, Brigitte (VIC)                      12.36
  4  Gibb, Debbie (NZL)                        12.70
  5  Rao, Louise (WAU)                         12.74
  6  Sparrow, Andrea (SAU)                     12.75
  7  Gyselhart, Sharon (NSW)                   12.81
  8  Wei, Moh Siew (MAS)                       13.19

Open Women    100m    Round 1      6/ 6    Wind:-1.2
  1  Gainsford-Taylor, Melinda (NIS)           11.51
  2  Goon Chew, Bindee (QLD)                   11.97
  3  de Bomford, Emma (TAS)                    12.03
  4  Attenborough, Crystal (NTI)               12.34
  5  Stewart, Christine (NSW)                  12.48
  6  Bloxham, Kelly-anne (NSW)                 12.53
  7  Barnes, Nicole (NSW)                      12.80

Open Women    100m    Semifinal    1/ 3    Wind:+0.2
  1  Gainsford-Taylor, Melinda (NIS)           11.37
  2  Cripps, Sharon (QAS)                      11.63
  3  Hunt, Caro (NZL)                          11.75
  4  Apps, Nicole (NSW)                        11.84
  5  de Bomford, Emma (TAS)                    11.87
  6  Sawada, Hiromi (JPN)                      12.03
  7  Ishida, Tomoko (JPN)                      12.17
  8  Gosbee, Peta (NSW)                        12.37

Open Women    100m    Semifinal    2/ 3    Wind:-0.6
  1  Lambert, Jodi (WIS)                       11.56
  2  Broadrick, Suzanne (VIC)                  11.62
  3  Gurcan, Aksel (WAU)                       11.65
  4  Goon Chew, Bindee (QLD)                   11.79
  5  Knox, Jessica (NSW)                       11.83
  6  Reed, Kylie (WAU)                         11.87
  7  Attenborough, Crystal (NTI)               12.19
  8  Bradley, Sonya (NSW)                      12.42

Open Women    100m    Semifinal    3/ 3    Wind:-0.9
  1  Massey, Rachael (NIS)                     11.84
  2  Medicott, Melissa (NSW)                   11.84
  3  Hutton, Elly (VIC)                        11.95
  4  Egan, Brigitte (VIC)                      12.18
  5  Vassella, Nicole (NSW)                    12.18
  6  Casey, Kristie-lee (NSW)                  12.20
  7  Dalrymple, Michelle (NSW)                 12.37

Open Women    100m    Final    Wind:-1.1
  1  Gainsford-Taylor, Melinda (NIS)           11.53
  2  Lambert, Jodi (WIS)                       11.72
  3  Broadrick, Suzanne (VIC)                  11.74
  4  Gurcan, Aksel (WAU)                       11.84
  5  Hunt, Caro (NZL)                          11.85
  6  Massey, Rachael (NIS)                     11.86
  7  Medicott, Melissa (NSW)                   11.96

Open Women    200m    Round 1      1/ 4    Wind:+0.4
  1  Peris-Kneebone, Nova (NTI)                23.35
  2  Lambert, Jodi (WIS)                       23.63
  3  Apps, Nicole (NSW)                        24.39
  4  Mikita, Debbie (ACT)                      24.73
  5  Knox, Jessica (NSW)                       24.75
  6  Sadler, Rebecca (QLD)                     24.98
  7  Ishida, Tomoko (JPN)                      25.31
  8  Sparrow, Andrea (SAU)                     25.45

Open Women    200m    Round 1      2/ 4    Wind:-2.5
  1  Gainsford-Taylor, Melinda (NIS)           23.52
  2  Rakotozafy, Rosa (MAD)                    24.04
  3  Attenborough, Crystal (NTI)               24.86
  4  Staye-Walsh, Cathalina (VIN)              24.90
  5  Yano, Kanako (JPN)                        25.16
  6  Barrett, Alice (QLD)                      25.36
  7  Sawyer, Amy (VIC)                         25.99
  8  Parkes, Kimberley (VIC)                   26.25

Open Women    200m    Round 1      3/ 4    Wind:+1.7
  1  Hewitt, Lauren (VIS)                      23.74
  2  Hunt, Caro (NZL)                          23.76
  3  Nagashima, Asami (JPN)                    25.11
  4  Bloxham, Kelly (NSW)                      25.25
  5  Dalrymple, Michelle (NSW)                 25.26
  6  Robson, Renee (VIC)                       25.28
  7  Stewart, Christine (NSW)                  25.52
  8  McAllister, Jenni (SAU)                   25.60

Open Women    200m    Round 1      4/ 4    Wind:-1.9
  1  Freeman, Catherine (VIC)                  23.83
  2  Cripps, Sharon (QAS)                      23.99
  3  Komgang, Claudine (CMR)                   24.05
  4  de Bomford, Emma (TAS)                    24.13
  5  Egan, Brigitte (VIC)                      24.56
  6  Amaral, Georgina (NSW)                    25.25
  7  Casey, Kristie-lee (NSW)                  25.34
  8  Bradley, Sonya (NSW)                      25.58

Open Women    200m    Semifinal    1/ 2    Wind:-1.7
  1  Gainsford-Taylor, Melinda (NIS)           23.36
  2  Hunt, Caro (NZL)                          24.03
  3  Mikita, Debbie (ACT)                      24.55
  4  Egan, Brigitte (VIC)                      24.67
  5  Apps, Nicole (NSW)                        24.69
  6  Attenborough, Crystal (NTI)               25.04

Open Women    200m    Semifinal    2/ 2    Wind:+2.6
  1  Freeman, Catherine (VIC)                  23.34
  2  Peris-Kneebone, Nova (NTI)                23.39
  3  Lambert, Jodi (WIS)                       23.53
  4  Rakotozafy, Rosa (MAD)                    23.64
  5  Komgang, Claudine (CMR)                   23.81
  6  de Bomford, Emma (TAS)                    23.96
  7  Knox, Jessica (NSW)                       24.71
  8  Nagashima, Asami (JPN)                    25.05

Open Women    200m    Final    Wind:-2.3
  1  Freeman, Catherine (VIC)                  22.78
  2  Gainsford-Taylor, Melinda (NIS)           22.80
  3  Peris-Kneebone, Nova (NTI)                23.51
  4  Lambert, Jodi (WIS)                       23.63
  5  Rakotozafy, Rosa (MAD)                    23.75
  6  Hunt, Caro (NZL)                          23.88
  7  Mikita, Debbie (ACT)                      24.80
  8  Egan, Brigitte (VIC)                      24.82

Open Women    400m    Round 1      1/ 4
  1  Guevara, Ana (MEX)                        52.47
  2  Peris-Kneebone, Nova (NTI)                53.11
  3  Wardell, Rebecca (NZL)                    53.22
  4  Piggin, Victoria (NSW)                    54.28
  5  Robson, Renee (VIC)                       55.75
  6  Seymour, Julie (NZL)                      56.05
  7  Bradley, Sonya (NSW)                      57.39
  8  King, Bride (NSW)                         57.67

Open Women    400m    Round 1      2/ 4
  1  Pittman, Jana (NIS)                       53.20
  2  Van-Heer Murphy, Tania (SSI)              53.89
  3  Brito, Sonia (VIC)                        55.96
  4  Mooney, Ann (PNG)                         56.38
  5  Irwin, Rebecca (NIS)                      57.70
  6  Ogilvy, Sally (VIC)                       57.77
  7  Wright, Joy (NSW)                         58.12
  8  Khalid, Norasela (MAS)                    58.34

Open Women    400m    Round 1      3/ 4
  1  Naylor, Lee (VIS)                         54.11
  2  Arnott, Jane (NZL)                        54.23
  3  Sadler, Rebecca (QLD)                     54.74
  4  Barrett, Alice (QLD)                      55.02
  5  Pearson, Lauren (NSW)                     55.39
  6  Marshall, Jennifer (VIC)                  56.97
  7  Sawyer, Amy (VIC)                         57.61
  8  Peksis, Katherine (NSW)                   58.36

Open Women    400m    Round 1      4/ 4
  1  Freeman, Catherine (VIC)                  54.05
  2  Hayward, Rosemary (NIS)                   54.90
  3  Kapalu, Mary (VAN)                        55.82
  4  Amaral, Georgina (NSW)                    56.36
  5  Myers, Kate (VIC)                         57.06
  6  Stephen, Marissa (NZL)                    57.26
  7  Milner, Sandra (VIC)                      57.30
  8  Manimagaly, N (MAS)                       57.41

Open Women    400m    Semifinal    1/ 2
  1  Guevara, Ana (MEX)                        52.94
  2  Peris-Kneebone, Nova (NTI)                53.00
  3  Wardell, Rebecca (NZL)                    53.63
  4  Naylor, Lee (VIS)                         53.67
  5  Hayward, Rosemary (NIS)                   53.69
  6  Piggin, Victoria (NSW)                    54.81
  7  Robson, Renee (VIC)                       55.90
  8  Brito, Sonia (VIC)                        56.14

Open Women    400m    Semifinal    2/ 2
  1  Freeman, Catherine (VIC)                  53.17
  2  Pittman, Jana (NIS)                       53.25
  3  Arnott, Jane (NZL)                        54.04
  4  Sadler, Rebecca (QLD)                     54.79
  5  Kapalu, Mary (VAN)                        54.84
  6  Barrett, Alice (QLD)                      55.17
  7  Pearson, Lauren (NSW)                     55.48

Open Women    400m    Final
  1  Freeman, Catherine (VIC)                  50.00
  2  Guevara, Ana (MEX)                        50.84
  3  Naylor, Lee (VIS)                         51.37
  4  Pittman, Jana (NIS)                       51.85
  5  Peris-Kneebone, Nova (NTI)                52.05
  6  Arnott, Jane (NZL)                        52.23
  7  Wardell, Rebecca (NZL)                    54.12
  8  Sadler, Rebecca (QLD)                     54.64

Open Women    800m    Semifinal    1/ 3
  1  Clarke, Georgie (VIS)                   2:08.11
  2  Ronholt, Rikke (DEN)                    2:08.33
  3  Bonser, Tricia (NSW)                    2:08.58
  4  Seymour, Julie (NZL)                    2:08.78
  5  King, Bride (NSW)                       2:11.38
  6  Bardsley, Narelle (VIC)                 2:11.71
  7  Wright, Joy (NSW)                       2:11.72
  8  Davies, Nicola (NSW)                    2:12.07

Open Women    800m    Semifinal    2/ 3
  1  Hodgkinson, Toni (NZL)                  2:03.32
  2  Andrews, Susan (WIS)                    2:04.23
  3  Wamuyu, Gladys (KEN)                    2:05.03
  4  Scamps, Sophie (NSW)                    2:10.37
  5  Braakhuis, Simone (VIC)                 2:11.27
  6  Elms, Lauren (NIS)                      2:12.36
  7  Condron, Jo (VIC)                       2:12.46
  8  Minshull, Corrie (QLD)                  2:22.89

Open Women    800m    Semifinal    3/ 3
  1  Lewis, Tamsyn (VIC)                     2:06.01
  2  Allen, Libby (VIC)                      2:07.91
  3  Muldoon, Catherine (QLD)                2:08.55
  4  Vanveenendaal, Catherine (NSW)          2:08.61
  5  Murrihy, Demelza (NZL)                  2:11.51
  6  Connell, Georgina (VIC)                 2:11.95
  7  Williams, Nicole (NSW)                  2:14.02
  8  Blue, Lana (QLD)                        2:20.78
  9  Menzies, Amber (NSW)                    2:25.26

Open Women    800m    Final
  1  Lewis, Tamsyn (VIC)                     1:59.29
  2  Hodgkinson, Toni (NZL)                  1:59.39
  3  Andrews, Susan (WIS)                    2:00.37
  4  Clarke, Georgie (VIS)                   2:02.59
  5  Wamuyu, Gladys (KEN)                    2:03.33
  6  Ronholt, Rikke (DEN)                    2:04.84
  7  Allen, Libby (VIC)                      2:08.11
  8  Muldoon, Catherine (QLD)                2:12.46

Open Women    1500m    Round 1      1/ 2
  1  Willis, Benita (AIS)                    4:21.23
  2  Macharia, Faith (KEN)                   4:21.37
  3  Thorsett, Sarah (USA)                   4:22.36
  4  Crowley, Marg (VIS)                     4:22.39
  5  Giblin, Mandy (TAS)                     4:23.33
  6  Thompson, Anna (VIC)                    4:25.17
  7  MacDonald, Geraldine (NZL)              4:25.43
  8  Fernandez, Mary-jane (ACT)              4:25.75
  9  Truscott, Jenny (NSW)                   4:27.49
 10  Martin, Belinda (NSW)                   4:29.19
 11  Murrihy, Demelza (NZL)                  4:33.77
 12  Braakhuis, Simone (VIC)                 4:34.94
 13  Nikora, Vanessa (NZL)                   4:35.47
 14  Williams, Nicole (NSW)                  4:36.80
 15  Mulready, Susan (NSW)                   4:38.47

Open Women    1500m    Round 1      2/ 2
  1  Mugo, Naomi (KEN)                       4:18.52
  2  Jamieson, Sarah (VIC)                   4:20.07
  3  Clarke, Georgie (VIS)                   4:20.18
  4  Collins, Melanie (NSW)                  4:20.78
  5  Jorgensen, Kerri (VIC)                  4:20.96
  6  Moyo, Samukeliso (ZIM)                  4:23.24
  7  McGregor, Haley (VIC)                   4:27.30
  8  Gibbs, Serena (VIC)                     4:28.36
  9  Morris, Emily (NIS)                     4:30.37
 10  Allen, Libby (VIC)                      4:32.05
 11  Baird, Kelli (VIC)                      4:34.53
 12  Elms, Lauren (NIS)                      4:36.24
 13  Seibold, Kate (VIC)                     4:36.69
 14  Hopkins, Michelle (NZL)                 4:41.00

Open Women    1500m    Final
  1  Mugo, Naomi (KEN)                       4:10.27
  2  Clarke, Georgie (VIS)                   4:10.59
  3  Jamieson, Sarah (VIC)                   4:10.61
  4  Macharia, Faith (KEN)                   4:10.89
  5  Willis, Benita (AIS)                    4:11.27
  6  Collins, Melanie (NSW)                  4:16.36
  7  Crowley, Marg (VIS)                     4:16.86
  8  Giblin, Mandy (TAS)                     4:16.88
  9  Jorgensen, Kerri (VIC)                  4:18.29
 10  Thorsett, Sarah (USA)                   4:19.42
 11  Moyo, Samukeliso (ZIM)                  4:19.57
 12  Thompson, Anna (VIC)                    4:22.44

Open Women    5000m    Final
  1  Cross, Anne (VIS)                      15:36.15
  2  Fearnley, Clair (VIS)                  15:36.92
  3  Dennehy-Willis, Breeda (IRL)           15:44.03
  4  Moyo, Samukeliso (ZIM)                 15:51.70
  5  Richardson, Kate (VIS)                 16:04.58
  6  Stanton, Krishna (QLD)                 16:09.30
  7  Giblin, Mandy (TAS)                    16:24.71
  8  Daniliuc, Martine (VIC)                16:29.07
  9  McGregor, Haley (VIC)                  16:39.66
 10  Thompson, Anna (VIC)                   16:41.22
 11  Warrick, Tania-saree (VIC)             16:54.90
 12  Van de Water, Melissa (NSW)            16:57.95
 13  Tyberek, Donna (NSW)                   17:21.25

Open Women    10000m    Final
  1  O'Sullivan, Sonia (IRL)                31:43.07
  2  Fearnley, Clair (VIS)                  31:55.65
  3  Risk, Kylie (TAS)                      32:25.21
  4  Cross, Anne (VIS)                      32:48.79
  5  McCann, Kerryn (NIS)                   33:08.62
  6  Stanton, Krishna (QLD)                 33:10.21
  7  Christie, Sarah (NZL)                  33:11.82
  8  Skieresz, Amy (USA)                    33:39.29
  9  O'Rourke, Gabrielle (NZL)              34:48.98
 10  Warrick, Tania-saree (VIC)             35:09.51
 11  Braakhuis, Andrea (VIC)                35:54.57
 12  Weightman, Lisa (VIC)                  36:54.72

Open Women    100m Hurdles    Semifinal    1/ 3    Wind:+0.2
  1  Rakotozafy, Rosa (MAD)                    13.30
  2  Manning, Valerie (USA)                    13.47
  3  Ashbridge, Janiene (NZL)                  13.96
  4  Thompson, Clare (AIS)                     13.97
  5  Power, Georgina (VIS)                     14.12
  6  Wei, Moh Siew (MAS)                       14.16
  7  Briant, Kerri (VIC)                       14.54
  8  McGuffog, Phillippa (SAU)                 15.10

Open Women    100m Hurdles    Semifinal    2/ 3    Wind:+0.0
  1  Diouf, Tacko (SEN)                        13.30
  2  Munro, Jacquie (NIS)                      13.68
  3  Morton, Rowena (NZL)                      13.70
  4  Morrow, Sherryl (VIS)                     13.72
  5  Morimoto, Akiko (JPN)                     13.76
  6  Purvis, Simone (VIC)                      13.95
  7  Richardson, Belinda (NSW)                 15.10
  8  Heffernan, Kate (NSW)                     15.17

Open Women    100m Hurdles    Semifinal    3/ 3    Wind:-0.6
  1  Edwards, Debbi (NIS)                      13.52
  2  Bult, Sally (WAU)                         13.69
  3  Sutherland, Sharon (WAU)                  14.04
  4  Cullen, Fiona (QLD)                       14.07
  5  Miller, Andrea (NZL)                      14.30
  6  Liku, Siulolo (NSW)                       14.59
  7  Wheeler, Kylie (WIS)                      14.62

Open Women    100m Hurdles    Final    Wind:-0.3
  1  Manning, Valerie (USA)                    13.35
  2  Diouf, Tacko (SEN)                        13.35
  3  Bult, Sally (WAU)                         13.50
  4  Rakotozafy, Rosa (MAD)                    13.51
  5  Edwards, Debbi (NIS)                      13.54
  6  Munro, Jacquie (NIS)                      13.68
  7  Morton, Rowena (NZL)                      13.73
  8  Morrow, Sherryl (VIS)                     13.81

Open Women    400m Hurdles    Semifinal    1/ 3
  1  Price, Stephanie (NIS)                    56.45
  2  Diouf, Tacko (SEN)                        57.68
  3  Kidd, Nicola (NZL)                        58.40
  4  Wheeler, Kylie (WIS)                      59.67
  5  Marshall, Jennifer (VIC)                1:00.78
  6  Robertson, Kylie (NSW)                  1:01.99
  7  Fox, Samantha (QLD)                     1:04.65

Open Women    400m Hurdles    Semifinal    2/ 3
  1  Poetschka, Lauren (WIS)                   57.25
  2  Brito, Sonia (VIC)                        59.21
  3  Kapalu, Mary (VAN)                        59.32
  4  Hodge, Kristy (QLD)                     1:01.27
  5  Nagaoka, Kazue (JPN)                    1:02.84
  6  Huxtable, Kate (NSW)                    1:03.10
  7  Deery, Anna (VIC)                       1:03.91

Open Women    400m Hurdles    Semifinal    3/ 3
  1  McIvor, Adrienne (QAS)                    56.75
  2  Dogesko, Olga (ISR)                       56.86
  3  Cordy, Evette (VIS)                       58.05
  4  Rodway, Ursula (NSW)                    1:00.04
  5  Khalid, Norasela (MAS)                  1:00.98
  6  Myers, Kate (VIC)                       1:01.68
  7  Mackintosh, Kimberley (QLD)             1:03.92
  8  Kennedy, Catherine (ACT)                1:04.74

Open Women    400m Hurdles    Final
  1  Poetschka, Lauren (WIS)                   56.03
  2  Price, Stephanie (NIS)                    56.67
  3  Diouf, Tacko (SEN)                        57.30
  4  Dogesko, Olga (ISR)                       57.38
  5  McIvor, Adrienne (QAS)                    57.68
  6  Brito, Sonia (VIC)                        57.80
  7  Kidd, Nicola (NZL)                        58.01
  8  Cordy, Evette (VIS)                       59.05

Open Women 3000m S/C Final
  1  Rollison, Melissa (QAS)                10:10.73
  2  Rogers, Leah (VIC)                     10:16.01
  3  Murphy, Karen (NZL)                    10:21.48
  4  Penny, Rachel (NZL)                    10:22.70
  5  Tyberek, Donna (NSW)                   10:36.69
  6  Mudge, Jane (SAU)                      10:49.18
  7  Cronin, Cristine (VIC)                 11:05.26
  8  Peel, Amelia (VIC)                     11:19.93
  9  Nicol, Leah (NZL)                      11:26.73
 10  Bernecker, Melina (VIC)                11:49.50

Open Women    4x100m Relay    Final
  1  NS2,  (NS2)                               46.73
  2  QLD,  (QLD)                               47.41
  3  VIC,  (VIC)                               47.92
  4  NS1,  (NS1)                               48.15
  5  NS5,  (NS5)                               50.46
  6  NS8,  (NS8)                               51.23

Open Women    4x400m Relay    Final
  1  NS4,  (NS4)                             3:45.37
  2  QLD,  (QLD)                             3:48.99
  3  NS1,  (NS1)                             3:53.45
  4  NS5,  (NS5)                             3:55.87
  5  NS8,  (NS8)                             4:03.52

Open Women    20km Walk    Final
  1  Alfridi, Erica (ITA)                    1:30:06
  2  Perrone, Elisabetta (ITA)               1:30:36
  3  Saville, Jane (AIS)                     1:30:58
  4  Saxby-Junna, Kerry (AIS)                1:33:51
  5  Paolini, Lisa (NSW)                     1:34:35
  6  Webb, Cheryl (NSW)                      1:36:14
  7  Fang, Yuan Yu (MAS)                     1:36:14
  8  Wolowiec, Simone (VIS)                  1:40:06
  9  Kara-Ali, Lara (SAU)                    1:45:27
 10  Muldoon, Wendy (VIC)                    1:46:10
 11  Rosengrave, Tracy (VIC)                 1:51:22
 12  Barrett, Diane (NZL)                    1:52:44
 13  Excell, Kelly (NSW)                     1:54:57
 14  Ferguson, Carolyn (VIC)                 1:58:16
 15  Hay, Shirley (VIC)                      1:58:28
 16  Shorten, Melisa (NSW)                   2:01:00

Open Women    High Jump    Final
  1  Inverarity, Alison (WIS)                   1.85
  2  Bruty, Lisa (VIS)                          1.82
  3  Dickson, Karen (WIS)                       1.82
  4  Alexander, Leah (VIC)                      1.78
  4  McKee, Angela (NZL)                        1.78
  4  Millington, Jane (WAU)                     1.78
  7  Truscott, Kristen (NSW)                    1.70
  7  Hidaka, Satoko (JPN)                       1.70
  9  Fisher, Jessica (NSW)                      1.70
  9  Smith, Nadia (NZL)                         1.70
 11  Gorski, Kerry (WAU)                        1.65

Open Women    High Jump    Qualifying
  1  McKee, Angela (NZL)                        1.70
  1  Dickson, Karen (WIS)                       1.70
  1  Inverarity, Alison (WIS)                   1.70
  1  Millington, Jane (WAU)                     1.70
  1  Alexander, Leah (VIC)                      1.70
  1  Bruty, Lisa (VIS)                          1.70
  7  Gorski, Kerry (WAU)                        1.70
  8  Hidaka, Satoko (JPN)                       1.70
  8  Smith, Nadia (NZL)                         1.70
 10  Truscott, Kristen (NSW)                    1.70
 10  Fisher, Jessica (NSW)                      1.70
 12  Jack, Amanda (NSW)                         1.65
 13  Gorham, Lorna (NSW)                        1.65

Open Women    Pole Vault    Final
  1  George, Emma (WIS)                         4.40
  2  Garcia, Alejandra (ARG)                    4.20
  3  Isworth, Bridgid (VIS)                     4.10
  3  Grigorieva, Tatiana (SSI)                  4.10
  5  Howe, Kym (WIS)                            3.95
  6  Shepherd, Tracey (WAU)                     3.95
  6  Dacy, Rachael (VIC)                        3.95
  8  Draisey, Emma (NZL)                        3.80
  8  Hamilton, Melina (NZL)                     3.80
 10  Ditton, Rosanna (NIS)                      3.80
 11  Dryburgh, Jennifer (NZL)                   3.60
 12  Young, Tracey (SSI)                        3.60

Open Women    Pole Vault    Qualifying
  1  George, Emma (WIS)                         3.75
  1  Garcia, Alejandra (ARG)                    3.75
  1  Dacy, Rachael (VIC)                        3.75
  4  Grigorieva, Tatiana (SSI)                  3.75
  4  Isworth, Bridgid (VIS)                     3.75
  4  Draisey, Emma (NZL)                        3.75
  7  Hamilton, Melina (NZL)                     3.60
  7  Howe, Kym (WIS)                            3.60
  7  Ditton, Rosanna (NIS)                      3.60
  7  Shepherd, Tracey (WAU)                     3.60
 11  Dryburgh, Jennifer (NZL)                   3.60
 11  Young, Tracey (SSI)                        3.60
 13  Kelly, Cassandra (NZL)                     3.40
 14  Hayes, Ashlee (VIC)                        3.40
 15  Crozier, Dhana-maree (ACT)                 3.05

Open Women    Long Jump    Final
  1  Reed, Kylie (WAU)                          6.57
  2  Thompson, Bronwyn (QLD)                    6.33
  3  Sutherland, Sharon (WAU)                   6.15
  4  Smith, Nadia (NZL)                         5.99
  5  Norman, Kathleen (QLD)                     5.93
  6  Liku, Siulolo (NSW)                        5.90
  7  Perkins, Kerrie (AIS)                      5.88
  8  Wheeler, Kylie (WIS)                       5.75
  9  Brown, Natalie (QLD)                       5.70
 10  Rao, Louise (WAU)                          5.67
 11  Oksuz, Shermin (WIS)                       5.63
 12  Barnes, Nicole (NSW)                       5.52

Open Women    Long Jump    Qualifying   1/ 2
  1  Smith, Nadia (NZL)                         6.04
  2  Reed, Kylie (WAU)                          6.02
  3  Liku, Siulolo (NSW)                        5.85
  4  Brown, Natalie (QLD)                       5.81
  5  Barnes, Nicole (NSW)                       5.75
  6  Rao, Louise (WAU)                          5.59
  7  Walker, Amy (QLD)                          5.52

Open Women    Long Jump    Qualifying   2/ 2
  1  Thompson, Bronwyn (QLD)                    6.41
  2  Sutherland, Sharon (WAU)                   6.02
  3  Perkins, Kerrie (AIS)                      5.86
  4  Oksuz, Shermin (WIS)                       5.80
  5  Norman, Kathleen (QLD)                     5.66
  6  Wheeler, Kylie (WIS)                       5.66
  7  Apostolou, Michelle (SAU)                  5.57

Open Women    Triple Jump    Final
  1  Mladenis, Nicole (WIS)                    13.59
  2  Henry, Connie (GBR)                       13.45
  3  Viduka, Mariklud (NIS)                    13.05
  4  Avery, Shelley (NZL)                      12.95
  5  Dixon, Tania (NZL)                        12.85
  6  Sydney, Sarah (QAS)                       12.77
  7  Moss, Melissa (QLD)                       12.71
  8  Sumpton, Katie (NSW)                      12.46
  9  Ting, Gillian (NSW)                       12.44
 10  Fisher, Fiona (NSW)                       12.16
 11  Rahouli, Baya (ALG)                       12.00

Open Women    Triple Jump    Qualifying   1/ 2
  1  Rahouli, Baya (ALG)                       13.72
  2  Avery, Shelley (NZL)                      13.01
  3  Viduka, Mariklud (NIS)                    12.80
  4  Ting, Gillian (NSW)                       12.51
  5  Walker, Amy (QLD)                         12.09
  6  Denning, Jane (VIC)                       11.88
  7  Fagg, Natalie (NSW)                       11.65
  8  Turner, Alexis (QLD)                      11.32

Open Women    Triple Jump    Qualifying   2/ 2
  1  Mladenis, Nicole (WIS)                    13.50
  2  Henry, Connie (GBR)                       13.17
  3  Dixon, Tania (NZL)                        12.91
  4  Sumpton, Katie (NSW)                      12.61
  5  Moss, Melissa (QLD)                       12.49
  6  Fisher, Fiona (NSW)                       12.34
  7  Sydney, Sarah (QAS)                       12.30
  8  Lyne, Karen (VIC)                         12.21
  9  Apostolou, Michelle (SAU)                 12.14
 10  Lodge, Paula (SAU)                        12.12
 11  Caruana, Linda (NSW)                      11.52
 12  Fearn, Jennifer (NZL)                     10.58

Open Women    Shot Put    Final
  1  Toussis, Helen (QLD)                      15.55
  2  Ichioka, Sumi (JPN)                       15.25
  3  Lutton-Senior, Tania (NZL)                15.12
  4  Haage, Michelle (NSW)                     14.90
  5  Steele, Katrina (NSW)                     14.30
  6  Schneider, Hannah (WAU)                   14.00
  7  Uhi, Mehehifo (TGA)                       13.89
  8  Lovely, Deborah (QLD)                     12.93
  9  Ramesh, Bina (FRA)                        12.56
 10  Barrett, Joanne (QLD)                     12.46
 11  Gardiner, Cathy (NSW)                     12.14
 12  Hards, Lynda (VIC)                        11.55

Open Women    Discus Throw    Final
  1  Lever, Alison (QAS)                       63.73
  2  Vizaniari, Lisa-marie (QAS)               62.71
  3  Faumuina, Beatrice (NZL)                  62.68
  4  Nacsa, Monique (QLD)                      56.61
  5  Thiel, Christy (NSW)                      53.43
  6  Steele, Katrina (NSW)                     51.18
  7  Pickersgill, Debbie (QAS)                 51.16
  8  Lovely, Deborah (QLD)                     48.24
  9  Sayner, Alesha (VIS)                      46.81
 10  Murofushi, Yuka (JPN)                     46.56
 11  Hapgood, Leigh (QLD)                      44.70

Open Women    Discus Throw    Qualifying
  1  Vizaniari, Lisa-marie (QAS)               59.85
  2  Lever, Alison (QAS)                       59.33
  3  Faumuina, Beatrice (NZL)                  54.73
  4  Nacsa, Monique (QLD)                      53.92
  5  Pickersgill, Debbie (QAS)                 50.69
  6  Steele, Katrina (NSW)                     49.68
  7  Lovely, Deborah (QLD)                     48.64
  8  Murofushi, Yuka (JPN)                     48.53
  9  Thiel, Christy (NSW)                      48.07
 10  Uhi, Mehehifo (TGA)                       47.19
 11  Hapgood, Leigh (QLD)                      45.96
 12  Sayner, Alesha (VIS)                      45.81
 13  Cooper, Sian (VIC)                        44.09
 14  Taylor, Casey (NSW)                       34.60

Open Women    Hammer Throw    Final
  1  Misipeka, Lisa (ASA)                      63.90
  2  Williams, Tasha (NZL)                     63.34
  3  Eagles, Bronwyn (NIS)                     62.77
  4  Krueger, Brooke (SSI)                     61.89
  5  Perkins, Karyne (NIS)                     61.43
  6  Glass, Byrony (WIS)                       60.39
  7  Ryabovitch, Maree (NSW)                   58.87
  8  Passmore, Denise (VIS)                    56.02
  9  Pilsner-Steinke, Patti (CAN)              55.54
 10  MacNaughton, Brenda (NIS)                 53.91
 11  Hall, Kellie (NSW)                        52.57
 12  Robertson, Nicole (NIS)                   49.66

Open Women    Hammer Throw    Qualifying
  1  Perkins, Karyne (NIS)                     61.25
  2  Misipeka, Lisa (ASA)                      60.38
  3  Williams, Tasha (NZL)                     59.80
  4  Krueger, Brooke (SSI)                     58.61
  5  Glass, Byrony (WIS)                       57.74
  6  Ryabovitch, Maree (NSW)                   57.24
  7  Eagles, Bronwyn (NIS)                     57.24
  8  Passmore, Denise (VIS)                    56.70
  9  MacNaughton, Brenda (NIS)                 53.96
 10  Pilsner-Steinke, Patti (CAN)              53.78
 11  Robertson, Nicole (NIS)                   49.59
 12  Hall, Kellie (NSW)                        49.42
 13  Pavan, Carla (CAN)                        49.28
 14  Kelleher, Olivia (IRL)                    49.07
 15  Tennent, Sharyn (QLD)                     48.79
 16  Neighbour, Gabrielle (VIC)                48.42
 17  Murofushi, Yuka (JPN)                     47.37
 18  Rallis, Anthia (SAU)                      47.36
 19  Rheuben, Briony (QAS)                     45.93
 20  Ramesh, Bina (FRA)                        44.86
 21  Cooper, Sian (VIC)                        44.03
 22  Neighbour, Breanna (VIC)                  42.20
 23  Lovely, Deborah (QLD)                     41.75
 24  Gardiner, Cathy (NSW)                     39.95
 25  Sefo, Naomi (NSW)                         39.94
 26  Hardy, Jayne (ACT)                        39.01
 27  Gibbins, Sharon (NSW)                     36.78
 28  Davies, Janice (VIC)                      34.57

Open Women    Javelin Throw    Final
  1  Pereira dos Santos, Sueli (BRA)           54.92
  2  Ramesh, Bina (FRA)                        50.61
  3  Hancock, Stephanie (QLD)                  49.58
  4  McBride, Andrea (NZL)                     49.50
  5  McIntosh, Cecilia (VIS)                   48.58
  6  Polelei, Linda (FRA)                      46.83
  7  Jackman, Caroline (SAU)                   46.26
  8  Noy, Rebecca (NSW)                        43.99
  9  Hooper, Rosie (VIC)                       43.34
 10  Utschink, Alicia (QLD)                    42.57
 11  Smith, Kate (QLD)                         41.11
 12  Fisher, Jessica (NSW)                     39.42

Open Women    Javelin Throw    Qualifying
  1  Ramesh, Bina (FRA)                        53.20
  2  Pereira dos Santos, Sueli (BRA)           52.35
  3  Hancock, Stephanie (QLD)                  48.15
  4  McIntosh, Cecilia (VIS)                   47.75
  5  Jackman, Caroline (SAU)                   46.10
  6  McBride, Andrea (NZL)                     45.32
  7  Polelei, Linda (FRA)                      45.02
  8  Hooper, Rosie (VIC)                       43.99
  9  Utschink, Alicia (QLD)                    43.82
 10  Smith, Kate (QLD)                         43.68
 11  Noy, Rebecca (NSW)                        42.45
 12  Fisher, Jessica (NSW)                     40.43
 13  Dwyer, Melissa (NSW)                      39.71
 14  Dudman, Tiffany (QLD)                     37.01

Open Women    Hept - 100m Hurdles    Heat   1/ 2
  1  Thompson, Clare (AIS)                     14.13
  2  Henry, Joanne (NZL)                       15.19
  3  Heath, Mandy (SAU)                        15.51
  4  Wiltshire, Sarah (VIC)                    15.74
  5  Murphy, Elizabeth (QLD)                   15.80

Open Women    Hept - 100m Hurdles    Heat   2/ 2    Wind:+1.8
  1  Morrow, Sherryl (VIS)                     13.65
  2  Young, Virgina (NSW)                      14.80
  3  O'Loughlin, Rebecca (VIC)                 15.36
  4  Rentsch, Meagan (SAU)                     15.37
  5  Fox, Carolyn (VIC)                        15.78

Open Women    Heptathlon - High Jump
  1  Morrow, Sherryl (VIS)                      1.85
  2  Thompson, Clare (AIS)                      1.73
  3  Wiltshire, Sarah (VIC)                     1.70
  4  Young, Virgina (NSW)                       1.67
  5  Henry, Joanne (NZL)                        1.67
  6  Murphy, Elizabeth (QLD)                    1.64
  6  O'Loughlin, Rebecca (VIC)                  1.64
  8  Heath, Mandy (SAU)                         1.64
  9  Fox, Carolyn (VIC)                         1.58
 10  Rentsch, Meagan (SAU)                      1.52

Open Women    Hepthathlon Shot Put
  1  Henry, Joanne (NZL)                       12.31
  2  Thompson, Clare (AIS)                     11.69
  3  Morrow, Sherryl (VIS)                     11.54
  4  Heath, Mandy (SAU)                        11.52
  5  Young, Virgina (NSW)                      11.13
  6  Wiltshire, Sarah (VIC)                    10.70
  7  Rentsch, Meagan (SAU)                     10.51
  8  O'Loughlin, Rebecca (VIC)                 10.50
  9  Murphy, Elizabeth (QLD)                    9.59
 10  Fox, Carolyn (VIC)                         8.11

Open Women    Heptathlon - 200m    Heat   1/ 2    Wind:-1.9
  1  Thompson, Clare (AIS)                     25.31
  2  Heath, Mandy (SAU)                        25.52
  3  Morrow, Sherryl (VIS)                     25.63
  4  Henry, Joanne (NZL)                       27.28
  5  Murphy, Elizabeth (QLD)                   27.92

Open Women    Heptathlon - 200m    Heat   2/ 2    Wind:-0.8
  1  Young, Virgina (NSW)                      26.42
  2  Rentsch, Meagan (SAU)                     26.55
  3  Fox, Carolyn (VIC)                        26.88
  4  O'Loughlin, Rebecca (VIC)                 27.15
  5  Wiltshire, Sarah (VIC)                    27.31

Open Women    Heptathlon - Long Jump
  1  Thompson, Clare (AIS)                      6.25
  2  Morrow, Sherryl (VIS)                      5.98
  3  Young, Virgina (NSW)                       5.72
  4  Henry, Joanne (NZL)                        5.71
  5  Wiltshire, Sarah (VIC)                     5.58
  6  Murphy, Elizabeth (QLD)                    5.35
  7  Heath, Mandy (SAU)                         5.32
  8  Rentsch, Meagan (SAU)                      5.21
  9  Fox, Carolyn (VIC)                         5.02
 10  O'Loughlin, Rebecca (VIC)                  4.55

Open Women    Hepthathlon - Javelin Throw
  1  Morrow, Sherryl (VIS)                     39.34
  2  Heath, Mandy (SAU)                        38.64
  3  Thompson, Clare (AIS)                     38.30
  4  Young, Virgina (NSW)                      34.13
  5  Wiltshire, Sarah (VIC)                    28.97
  6  O'Loughlin, Rebecca (VIC)                 28.60
  7  Murphy, Elizabeth (QLD)                   27.37
  8  Rentsch, Meagan (SAU)                     25.68
  9  Fox, Carolyn (VIC)                        25.48

Open Women    Heptathlon - 800m
  1  Thompson, Clare (AIS)                   2:18.92
  2  Fox, Carolyn (VIC)                      2:19.36
  3  Young, Virgina (NSW)                    2:19.64
  4  Wiltshire, Sarah (VIC)                  2:21.75
  5  Morrow, Sherryl (VIS)                   2:22.55
  6  Heath, Mandy (SAU)                      2:23.18
  7  Murphy, Elizabeth (QLD)                 2:27.31
  8  O'Loughlin, Rebecca (VIC)               2:32.46

Open Women    Heptathlon    Score
  1  Morrow, Sherryl (VIS)                      5817
  2  Thompson, Clare (AIS)                      5751
  3  Young, Virgina (NSW)                       5199
  4  Heath, Mandy (SAU)                         5097
  5  Wiltshire, Sarah (VIC)                     4842
  6  Murphy, Elizabeth (QLD)                    4473
  7  O'Loughlin, Rebecca (VIC)                  4392
  8  Fox, Carolyn (VIC)                         4369


This page last updated: Saturday 20 March 2010


Back to CoolRunning home page
Click here for CoolRunning Homepage

CoolRunning : The original and best aussie site for runners by runners