CoolRunning Australia - The independent Australian website for runners by runners
Help make CoolRunning better!


Main menu

Site Info

Affiliates

 

2003 Telstra Zatopek Classic Results

2003 Telstra Zatopek Classic Results

Held at Olympic Park, Melbourne, VIC on 4th Dec 2003

Mixed 1500 Metre Wheelchair:
1. 60 Fearnley, Kurt, NSWIS, 3:16.92; 2. 135 Periac, Frederic, VIS, 3:17.60; 3. 130 Nicholson, Richard, ACTAS, 3:23.48; 4. 133 Nunnari, Paul, NSWIS, 3:23.80; 5. 153 Sauvage, Louise, NSWIS, 3:55.94; 6. 46 Dawes, Christie, NSWIS, 3:57.49.

Men 110 Metre Hurdles:
(w: -3.8) 1. 41 Conkling, Justin, USA, 15.53; 2. 10 Barry, Graeme, NSW, 16.12; 3. 5 Ancrum, David, VIC, 16.87; 4. 75 Harlond, Paul, VIC, 17.39.

Women Under 20 3000 Metre Ondieki:
1. 171 Tomlinson, Hayley, VIS, 9:43.44; 2. 78 Hendon, Pippa, WA, 9:51.39; 3. 19 Boyd, Jessica, NSWIS, 9:55.04; 4. 187 Whishaw, Camilla, TIS, 9:55.06; 5. 71 Gardiner, Lauren, WA, 10:16.34; 6. 182 Vernon, Melinda, NSW, 10:16.51; 7. 128 Nash, Fiona, VIC, 10:18.23; 8. 72 Grahame, Sarah, VIC, 10:22.42.

Women Triple Jump:
1. 120 Mladenis, Nicole, WAIS, 13.40m, w:0.8; 2. 101 Lodge, Paula, SA, 13.04m, w:4.5; 3. 18 Bowles, Jeanette, VIC, 12.69m, w:2.1; 4. 50 Denning, Jane, VIC, 12.29m, w:2.7; 5. 53 Dudley, Tabitha, VIC, 11.82m, w:2.5; 6. 45 Dalton, Elizabeth, ACTAS, 11.62m, w:2.2; 7. 179 Urban, Jane, VIC, 11.61m, w:2.2; 8. 190 Wilkie, Helen, VIC, 11.49m, w:1.6.

Men Under 20 3000 Metre de Castella:
1. 14 Birmingham, Collis, VIC, 8:28.12; 2. 6 Appleby, Craig, VIC, 8:32.50; 3. 114 McNeill, David, VIC, 8:35.07; 4. 2 Adams, Liam, VIC, 8:42.40; 5. 57 Ellis, Sam, VIC, 8:45.50; 6. 104 Mack, Ben, QLD, 8:50.30; 7. 143 Rayner, Toby, VIC, 8:50.37; 8. 149 Rowe, Brenton, VIC, 8:52.80; 9. 16 Boadle, Robert, VIC, 8:53.72; 10. 52 Dreverman, David, NSW, 8:54.14; 11. 188 White, Alex, VIC, 8:54.45; 12. 183 Vincent, Adrian, VIC, 8:54.88; 13. 100 Locke, Dean, VIC, 8:55.16; 14. 96 Killmier, Robert, SA, 8:55.32; 15. 110 Massey-Harvey, Jordan, SA, 8:55.59; 16. 172 Toomey, Benjamin, VIC, 8:56.13; 17. 139 Poppett, Jared, NSW, 8:57.78; 18. 40 Coloe, Matthew, VIC, 9:01.29; 19. 7 Aspinall, Lachlan, VIC, 9:01.31; 20. 193 Woodman, Brendan, VIC, 9:02.76; 21. 116 Medlin, Toby, SA, 9:03.07; 22. 24 Brown, Stephen, NSW, 9:06.85; 23. 65 Fink, Jeremy, VIC, 9:09.59; 24. 103 Lyons, Brian, TAS, 9:11.20; 25. 37 Clark, Daniel, VIC, 9:14.00.

Women 100 Metre:
(w: -2.2) 1. 80 Hewitt, Lauren, VIS, 11.92; 2. 162 Steward, Katrina, VIC, 12.08; 3. 51 Dorsett, Marcia, NSW, 12.45; 4. 140 Porter, Sandra, VIC, 12.52; 5. 198 Woodbridge, Madeline, VIC, 12.55; 6. 89 Hutton, Elly, VIC, 12.62; 7. 35 Chivers, Katie, VIC, 12.64; 8. 167 Thompson, Clare, VIS, 13.02; 9. 30 Cavanagh, Melissa, ACT, 13.11.

Men 100 Metre:
(w: -1.7) 1. 13 Baxter, David, VIS, 10.75; 2. 191 Williams, Tim, VIS, 10.79; 3. 27 Budlender, Michael, VIC, 10.99; 4. 70 Galic, Brandan, ACTAS, 11.15; 5. 77 Harrison, Lane, VIC, 11.16; 6. 64 Finegan, Gary, QLD, 11.19; 6. 98 Lewis, Justin, VIC, 11.19; 8. 69 Stevens, Robert, VIC, 11.24.

Women Javelin Throw:
1. 168 Thomson, Annabel, NSWIS, 50.93m; 2. 9 Aspris, Niki, VIC, 41.52m; 3. 194 Worotnicki, Katherine, VIC, 41.21m; 4. 167 Thompson, Clare, VIS, 40.39m; 5. 48 de Neise, Natasha, VIC, 39.97m; 6. 8 Aspris, Andria, VIC, 35.08m.

Men 3000 Metre Steeplechase Malinowski:
1. 132 Nowill, Peter, QAS, 8:35.10; 2. 92 Jeremiah, Richard, VIS, 8:42.56; 3. 115 McTaggart, Scott, ACT, 8:56.40; 4. 88 Hunt, Jeffrey, NSW, 9:00.27; 5. 155 Schmid-Lechner, Grant, VIC, 9:05.92; 6. 58 Engler, Dale, SA, 9:09.31; 7. 165 Thiele, Shane, SA, 9:26.79; 8. 151 Russ, Jayden, QLD, 9:39.87.

Women Pole Vault:
1. 87 Howe, Kym, WAIS, 3.80m; 2. 25 Buchanan, Fiona, VIC, 3.55m; 3. 192 Wiltshire, Sarah, VIC, 3.40m; 4. 36 Claffey, Juliet, IRL, 3.40m; 5. 83 Hill, Irie, GBR, 3.40m; 5. 102 Lynn, Jacinta, VIC, 3.40m; 7. 177 Turner, Jessica, VIC, 3.25m; 8. 145 Riseley, Sarah, VIC, 2.90m; 9. 85 Holland, Adele, VIC, 2.90m.

Women 1500 Metre:
1. 38 Clarke, Georgina, VIS, 4:13.57; 2. 91 Jamieson, Sarah, VIS, 4:16.89; 3. 42 Corrigan, Lisa, AIS, 4:20.61; 4. 121 Molan, Veronique, NSW, 4:20.70; 5. 144 Rilen, Emma, NSW, 4:20.98; 6. 4 Allen, Libby, VIC, 4:27.39; 7. 20 Braakhuis, Simone, VIC, 4:33.15; 8. 160 Forlong, Rebecca, VIC, 4:33.82; 9. 97 King, Debbie, NSW, 4:38.75; 10. 125 Mullins, Skye, NSW, 4:46.50; --. 201 Dacy, Rachel, VIC, DNF.

Men 1500 Metre:
1. 161 Stevenson, Alastair, QLD, 3:43.35; 2. 29 Byrne, David, NSW, 3:44.88; 3. 158 Shelley, Michael, AIS, 3:45.39; 4. 63 Field, Simon, VIC, 3:45.56; 5. 147 Roff, Jeremy, NSW, 3:46.02; 6. 150 Ruschena, David, VIC, 3:47.05; 7. 106 Marsh, Julian, VIC, 3:47.43; 8. 152 Saunders, Philo, ACT, 3:47.70; 9. 134 Page, Grant, TIS, 3:47.95; 10. 94 Kealey, Mitchell, QAS, 3:48.74; 11. 148 Rowan, Louis, VIC, 3:48.91; 12. 105 Mackevicius, Clinton, VIC, 3:51.18; 13. 123 Morgan, Kym, VIC, 3:51.20; 14. 15 Bishop, Adam, SA, 3:51.55; 15. 186 Welsh, Richard, NSW, 3:53.41; 16. 175 Tucker, Corey, ACT, 3:57.46; 17. 169 Tierney, Marcus, VIC, 3:57.71; 18. 59 Failla, Allan, VIC, 3:57.74; --. 1 Abdi, Youcef, NSW, DNF; --. 199 Stojanovic, Darren, VIC, DNF.

Men Discus Throw:
1. 109 Martin, Scott, VIS, 58.21m; 2. 81 Hicks, Graham, VIC, 55.34m; 3. 129 Neighbour, Aaron, VIC, 53.29m; 4. 23 Brown, Matthew, VIC, 52.22m; 5. 26 Buckley, Ronnie, VIS, 49.90m; 6. 55 Duriska, Martin, VIC, 44.77m; 7. 62 Ferrier, Scott, VIS, 43.52m; 8. 28 Burroughs, Damian, ACTAS, 41.67m. Mixed 5000 Metre Wheelchair:1. 60 Fearnley, Kurt, NSWIS, 11:23.45; 2. 135 Periac, Frederic, VIS, 12:00.95; 3. 133 Nunnari, Paul, NSWIS, 12:26.13; 4. 130 Nicholson, Richard, ACTAS, 12:32.01; 5. 153 Sauvage, Louise, NSWIS, 13:41.15; 6. 46 Dawes, Christie, NSWIS, 13:41.50.

Men 800 Metre:
1. 34 Chisholm, Lachlan, NSW, 1:49.74; 2. 12 Barwick, Michael, NSW, 1:50.76; 3. 126 Naikelekelevesi, Isireli, FIJ, 1:52.50; 4. 111 McEniry, James, VIC, 1:52.63; 5. 119 Mildenhall, Ashley, VIC, 1:52.82; 6. 74 Hane, Michael, SA, 1:53.31; 7. 44 Dale, Chris, NSW, 1:54.17; 8. 131 Norton, Tim, VIC, 1:54.40; 9. 17 Boocock, Andrew, VIC, 1:55.13.

Women 10000 Metre Zatopek:
1. 112 McGregor, Haley, VIS, 31:43.14; 2. 159 Stanton, Krishna, QAS, 33:19.20; 3. 196 Young, Jenny, QLD, 34:32.55; 4. 166 Thompson, Anna, VIC, 34:41.51; 5. 11 Barton, Ruth, VIC, 35:25.48; 6. 156 Seibold-Crosbie, Kate, VIC, 35:37.31; 7. 178 Turner, Lee-Ann, SA, 35:58.96; 8. 49 Dennett, Belinda, VIC, 36:16.18; 9. 21 Bretherick, Samantha, QLD, 36:27.15; 10. 174 Truscott, Jenny, NSW, 36:28.97; 11. 170 Tolhurst, Helen, QLD, 36:32.54; 12. 157 Shelley, Lauren, WA, 37:13.35; --. 138 Poppett, Eloise, NSWIS, DNF.

Women 400 Metre:
1. 146 Robson, Renee, VIC, 54.00; 2. 84 Hoebergen, Jaimee-Lee, NSWIS, 54.54; 3. 140 Porter, Sandra, VIC, 55.63; 4. 107 Marshall, Jennifer, VIC, 56.20; 5. 43 Crow, Kimberley, VIS, 56.73; 6. 3 Allen, Emily, VIC, 57.03.

Men 400 Metre:
1. 184 Vincent, Casey, VIS, 46.35; 2. 66 Flowers, David, VIC, 47.39; 3. 73 Gurr, James, NSW, 47.54; 4. 54 Duke, Marty, VIC, 47.88; 5. 195 Wroe, Sean, VIS, 48.31; 6. 118 Milburn, Joel, NSWIS, 48.47; 7. 189 Wilcox, Andrew, VIC, 48.61; 8. 93 Katter, Marcus, NSW, 49.41.

Men 10000 Metre Zatopek:
1. 124 Mottram, Craig, VIS, 27:50.55; 2. 173 Troop, Lee, VIS, 28:13.96; 3. 122 Moneghetti, Stephen, VIC, 28:42.93; 4. 176 Tucker, Mark, VIS, 28:44.52; 5. 108 Martin, Blair, NZ, 29:08.74; 6. 136 Perrett, Clint, VIC, 29:47.00; 7. 95 Keem, Barry, NSW, 30:09.57; 8. 33 Chin, Russell, NSW, 30:13.03; 9. 67 Forrest, Shawn, VIS, 30:19.68; 10. 22 Britain, Scott, QLD, 30:33.44; 11. 47 de Highden, Roderic, VIS, 30:33.62; 12. 99 Livingston, Brian, ACT, 30:35.17; 13. 142 Quin, Daniel, VIC, 30:51.88; 14. 76 Harris, Damon, NSW, 31:08.32; 15. 90 Ingraham, Todd, WA, 32:14.44; --. 56 Eason, Peter, VIC, DNF; --. 31 Cavuoto, Dean, ACTAS, DNF; --. 185 Walsh, John, VIC, DNF; --. 61 Fenn, Paul, VIC, DNF; --. 141 Power, Michael, VIS, DNF; --. 32 Chettle, Michael, VIC, DNF.


This page last updated: Saturday 20 March 2010


Back to CoolRunning home page
Click here for CoolRunning Homepage

CoolRunning : The original and best aussie site for runners by runners